Gudrun Lindvall (MP)

Gudrun Lindvall (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel adjunkt
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2001-10-23 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-10-18
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2001-10-18 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

veterinärkostnader för små slakterier

Skriftlig fråga 2000/01:1586 av Lindvall, Gudrun (mp)

den 16 augusti Fråga 2000/01:1586 av Gudrun Lindvall mp till jordbruksminister Margareta Winberg om veterinärkostnader för små slakterier I den utredning om djurtransporter, som jag har, ska vi även titta på småskalig slakt. Vid besök på sådana slakterier tas följande alltid upp: Besiktningskostnaderna är i dag betydligt

Inlämnad: 2001-08-16 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

anmälan av proveldning

Skriftlig fråga 2000/01:1280 av Lindvall, Gudrun (mp)

den 21 maj Fråga 2000/01:1280 av Gudrun Lindvall mp till miljöminister Kjell Larsson om anmälan av proveldning Cementas fabrik i Slite på Gotland har inlett eldning av 25 000 ton farligt avfall från Storbritannien. Detta räcker uppskattningsvis ett halvår. Den prövningsprocess som föregått denna övergång till nya bränslen

Inlämnad: 2001-05-21 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

ärendeprövning för Cementa

Skriftlig fråga 2000/01:1279 av Lindvall, Gudrun (mp)

den 21 maj Fråga 2000/01:1279 av Gudrun Lindvall mp till miljöminister Kjell Larsson om ärendeprövning för Cementa Cementas fabrik i Slite på Gotland har påbörjat en omställning från att använda kol och olja till att använda skrotade bildäck, plast, hushållssopor och farligt avfall från Storbritannien, som bränslen

Inlämnad: 2001-05-21 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.