Gudrun Lindvall (MP)

Gudrun Lindvall (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel adjunkt
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2001-10-23 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-10-18
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2001-10-18 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2001-11-02 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1994/95:162 Trestickla nationalpark

Motion 1994/95:Jo39 av Gudrun Lindvall och Marianne Samuelsson (mp)

Motion till riksdagen 1994/95:Jo39 av Gudrun Lindvall och Marianne Samuelsson mp med anledning av prop. 1994/95:162 Trestickla nationalpark Det är positivt att skogsområdet kring sjön Trestickla i Dalsland nu föreslås avsättas som nationalpark. Tillsammans med Lundneset naturreservat på den norska sidan om riksgränsen


Utskottsberedning: ----1995/96:JoU1
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:181 Vissa ändringar i miljölagstiftningen till följd av EU-medlemskapet

Motion 1994/95:Jo37 av Gudrun Lindvall m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1994/95:Jo37 av Gudrun Lindvall m.fl. mp med anledning av prop. 1994/95:181 Vissa ändringar i miljölagstiftningen till följd av EU-medlemskapet I den föreslagna lagtexten i propositionen i 5 a miljöskyddslagen och 14 a hälsoskyddslagen står det att regeringen eller den myndighet som regeringen


Utskottsberedning: ----1994/95:JoU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:161 Regionalpolitik

Motion 1994/95:A47 av Gudrun Lindvall m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1994/95:A47 av Gudrun Lindvall m.fl. mp med anledning av prop. 1994/95:161 Regionalpolitik Regionalpolitiskt stöd till pälsdjursuppfödning I förordning 1990:642 om regionalpolitiskt företagsstöd 2 anges pälsdjursuppfödning som en stödberättigad verksamhet. Stöd kan endast lämnas till verksamhet


Utskottsberedning: -1994/95:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.