Göran Montan (M)

Göran Montan (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel fil.kand.
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Den skånska modernäringen

Motion 2012/13:MJ367 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:MJ367 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. M Den skånska modernäringen M1546 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skånskt jordbruks konkurrenskraft. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2012/13:MJU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:MJ367 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (doc, 68 kB) Motion 2012/13:MJ367 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (pdf, 191 kB)

Stranderosion

Motion 2012/13:C333 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:C333 av Anders Hansson m.fl. M Stranderosion M1370 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stranderosion och strandfodring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regelverken


Utskottsberedning: 2012/13:CU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:C333 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 64 kB) Motion 2012/13:C333 av Anders Hansson m.fl. (M) (pdf, 181 kB)

Öresundsintegration

Motion 2012/13:U236 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:U236 av Olof Lavesson m.fl. M Öresundsintegration Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att intensifiera arbetet med att skapa ökade förutsättningar för, samt undanröja de hinder som försvårar,


Utskottsberedning: 2012/13:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:U236 av Olof Lavesson m.fl. (M) (doc, 63 kB) Motion 2012/13:U236 av Olof Lavesson m.fl. (M) (pdf, 161 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.