Anders Sjölund (M)

Anders Sjölund (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län
Titel kommunalråd
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-09-06 – 2004-10-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2004-10-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2004-10-31
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2001/02:409 av Sjölund, Anders (m) 14 maj 2002 dubbelregistreringen av älgjakten
Interpellationsdebatt 2001/02:408 av Sjölund, Anders (m) 14 maj 2002 Gränsdragningskommissionen
Debatt om förslag 2000/01:KU20 30 maj 2001 Granskningsbetänkande
Interpellationsdebatt 2000/01:436 av Sjölund, Anders (m) 11 maj 2001 ALF-avtalet

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition

Motion 1998/99:Fi25 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi25 av Beatrice Ask m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition I statsbudgeten för 1999 finns cirka 42 miljoner kronor avsatta för genomförande av försöksverksamhet med lärlingsutbildning. Bakgrunden är att regeringen i den förra utvecklingsplanen samt


Utskottsberedning: --1998/99:FiU27
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:45 Fristående förskoleklass

Motion 1998/99:Ub6 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub6 av Beatrice Ask m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:45 Fristående förskoleklass 1 Inledning 1.1 Sammanfattning Regeringen förslår att utbildning som motsvarar förskoleklass och som anordnas av godkända fristående skolor skall godkännas och tillsyn utövas av Statens skolverk. För


Utskottsberedning: ------1998/99:UbU9
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

utvecklingsbidrag

Skriftlig fråga 1998/99:456 av Sjölund, Anders (m)

Fråga 1998/99:456 av Anders Sjölund m till näringsministern om utvecklingsbidrag den 17 mars I ett pressmeddelande från NUTEK den 11 mars 1999, redovisas att NUTEK gett ett utvecklingsbidrag till Caterpillar Forests Products i Söderhamn på 20 miljoner kronor. Caterpillar är ett av världens största företag av tillverkare

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se