Sotiris Delis (M)

Sotiris Delis (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Bankdirektör.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2015-01-29 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14 och utrikesutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Polisen Jannis Delis och hushållerskan Evdoxia Delis.
  • Utbildning

    Gymnasieskola i Patra, slutår 73. Yrkeshögskola i Patra, slutår 78. Civilekonom, Stockholms universitet 84. MBA, Handelshögskolan Göteborg 90.
  • Anställningar

    Dramaten, Kungliga scenen, Stockholm 77-78. Ekonomiavdelningen, Sparbanken Stockholm 78-82. Svenska Handelsbanken, kreditanalys Örebro 82-87. Kreditchef (tv), kontorschef, analyschef, Sparbanken Alfa, Sparbanken Sverige, Swedbank 87.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping kommun 02-14. Kommunstyrelsen, Jönköping kommun 06-10. Ledamot, skol-och barnomsorgsnämnden, Jönköping kommun 02-06. 1:e vice ordförande, tekniska nämnden, Jönköping kommun 06-09. 1:e vice ordförande, Vätterhem AB 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Cyrus IK, Jönköping 01-09. Ledamot i den moderata föreningen Huskvarna/Lekeryd 16-. Ledamot, Moderaternas länsförbund, Jönköpings län 16-. Ledamot, Advisory gruppen, Handelshögskolan, Jönköpings universitet 13-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Konkurrensvillkoren på den svenska tv-marknaden

Interpellation 2017/18:456 av Sotiris Delis (M)

Interpellation 2017/18:456 Konkurrensvillkoren på den svenska tv-marknaden av Sotiris Delis M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S I början av året blev det känt att mobiloperatören Tele2 och bredbandsoperatören Com Hem vill gå samman i ett gemensamt bolag. Å ena sidan kan det vara en fördel för de svenska

Inlämnad: 2018-03-26 Svarsdatum: 2018-04-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:456 av Sotiris Delis (M) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konkurrensvillkoren på den svenska tv-marknaden

Vinstförbud i vården

Interpellation 2017/18:271 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2017/18:271 Vinstförbud i vården av Lars Beckman M till Socialminister Annika Strandhäll S Den privata barnmorskemottagningen Mama Mia är ett exempel på en omtyckt och respekterad verksamhet som många har valt att använda i Stockholm. Runt om i Sverige finns det många privata vårdcentraler hos vilka många

Inlämnad: 2017-12-07 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:271 av Lars Beckman (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstförbud i vården

It-säkerheten vid länsstyrelserna

Interpellation 2017/18:187 av Sotiris Delis (M)

Interpellation 2017/18:187 It-säkerheten vid länsstyrelserna av Sotiris Delis M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Länsstyrelserna har etablerat en gemensam it-enhet, LstIT, där Länsstyrelsen i Västra Götaland är värdmyndighet, detta efter uppdrag i regleringsbrevet 2008. I enlighet med de riktlinjer

Inlämnad: 2017-11-17 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:187 av Sotiris Delis (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: It-säkerheten vid länsstyrelserna

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.