Lars Ahlström (M)

Lars Ahlström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel konditor
Född år 1930

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1991-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1990/91:190 Ombildning av Stadshypotek

Motion 1990/91:N131 av Nic Grönvall m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:N131 av Nic Grönvall m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:190 Ombildning av Stadshypotek I prop. 1990/91:190 föreslås genomgripande förändringar av Stadshypotek stadshypotekskassan och stadshypoteksföreningarnaFörslaget har föregåtts av en utredning Hypoteksinstituten i framtidenSOU


Utskottsberedning: 1990/91:NU42
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 1990/91:183 Ändrad träfiberprövning

Motion 1990/91:N122 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:N122 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:183 Ändrad träfiberprövning Träfiberlagen syftar till att styra användningen av s.k. träfiber till vissa industrier. Det primära syftet med lagen är att förhindra att träfiber används som bränsle i stället för som industriråvara.


Utskottsberedning: -1990/91:NU42
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Fi43 av Anders G Högmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:Fi43 av Anders G Högmark m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition 1. Inledning Den ekonomiska politik som de socialdemokratiska regeringarna har fört sedan 1982 har lett till att arbetslösheten


Utskottsberedning: ----1990/91:FiU30
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.