Christina Berlin (FP)

Christina Berlin (FP)

Tidigare ersättare

Valkrets Stockholms län
Titel speciallärare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-12-28

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-11-26 – 2005-12-28
    • Ersättare 2003-11-20 – 2003-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-08-20 – 2004-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2005-11-26 – 2005-12-28
    • Suppleant 2003-11-20 – 2003-12-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2003-11-20 – 2003-12-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2004-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2004-09-14 – 2004-09-26
    • Suppleant 2003-11-20 – 2003-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

bredbandssatsningar

Skriftlig fråga 2004/05:60 av Berlin, Christina (fp)

den 27 september Fråga 2004/05:60 av Christina Berlin fp till statsrådet Ulrica Messing om bredbandssatsningar Enligt uppgifter i medierna ska regioner i landet, där marknaden inte bedömer det som kommersiellt lönsamt att bygga ut för bredbandsanslutning, tilldelas statliga medel för sådan utbyggnad. Exempelvis har

Inlämnad: 2004-09-24 Besvarare: Ulrica Messing (S)

tågtrafiken i Mälardalen

Skriftlig fråga 2004/05:59 av Berlin, Christina (fp)

den 27 september Fråga 2004/05:59 av Christina Berlin fp till statsrådet Ulrica Messing om tågtrafiken i Mälardalen Svealandsbanan invigdes med pompa och ståt i juni 1997, med stora förväntningar att förkorta restiden för alla pendlare i regionen. Nu råder ett utbrett missnöje med kollektivtrafiken i Mälardalen. Resenärer

Inlämnad: 2004-09-24 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Utvecklingen på Södertörn

Motion 2004/05:T260 av Karin Pilsäter m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2004/05:T260 av Karin Pilsäter m.fl. fp Utvecklingen på Södertörn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utbyggnad av väg 73. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Södertörnsleden och Citybanan.


Utskottsberedning: 2004/05:FiU1 2004/05:FöU7 2004/05:JuU1 2004/05:LU17 2004/05:TU1 2004/05:TU11 2004/05:UbU1
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.