Birgitta Johansson (S)

Birgitta Johansson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel metallarbetare
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 1998-10-05
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1992-11-03 – 1994-10-02
    • Ledamot 1985-09-30 – 1992-11-02
    • Suppleant 1979-10-01 – 1985-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1976-10-04 – 1979-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1976-10-04 – 1982-10-03
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-11-06 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1992-11-05
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-04-15
    • Ledamot 1989-01-11 – 1994-10-03
    • Suppleant 1985-09-30 – 1989-01-10
    • Valberedningen

    • Ledamot 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Suppleant 1986-10-07 – 1991-12-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1992-11-02 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:56 Transportpolitik för en hållbar utveckling

Motion 1997/98:T38 av Kjell Nordström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:T38 av Kjell Nordström m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:56 Transportpolitik för en hållbar utveckling Trollhätte kanal och Vänersjöfarten har stor regionalpolitisk betydelse. Vänersjöfarten är en viktig transportnäring i dag går 3 miljoner ton med skogsprodukter, pappersmassa, malm,


Utskottsberedning: -1997/98:TU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Infrastruktur i Västsverige

Motion 1997/98:T219 av Rune Evensson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:T219 av Rune Evensson m.fl. s Infrastruktur i Västsverige Vi socialdemokrater i västra Götaland vill att alla de 1,5 miljoner människor som bor och verkar i regionen ska känna trygghet och kunna påverka sin egen vardag och de politiska beslut som fattas. Vårt mål är att genom beslut i regionfullmäktige


Utskottsberedning: -1997/98:TU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Infrastrukturinriktningen för framtida transporter

Motion 1997/98:T206 av Anders Nilsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:T206 av Anders Nilsson m.fl. s Infrastrukturinriktningen för framtida transporter Vi ska ha ett miljöanpassat och trafiksäkert transportsystem som bidrar till tillväxt och sysselsättning i alla delar av landet. Då krävs det en avvägning för investeringarna som stärker den regionala balansen.


Utskottsberedning: -1997/98:TU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.