Anne Rhenman (-)

Anne Rhenman (-)

Tidigare riksdagsledamot

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-05-04 – 1994-10-03
    • Ledig 1992-11-23 – 1993-05-03
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1992-11-22
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1993-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1992-03-23 – 1993-10-11
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1991-10-15 – 1992-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Prenatal könsdiskriminering

Motion 1993/94:U646 av Margareta Viklund m.fl. (kds, s, v, -, m, nyd, c)

Motion till riksdagen 1993/94:U646 av Margareta Viklund m.fl. kds, s, m, c, nyd, v, Prenatal könsdiskriminering Den indiskfödde ekonomen Amartya Sen, verksam vid Harvard i USA, påpekade för ett par år sedan att minst 100 miljoner kvinnor saknas i världens befolkningsstatistik. En viktig orsak till detta är att föräldrar


Utskottsberedning: ----1993/94:UU15 1993/94:UU26
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Utbyggd föräldrautbildning

Motion 1993/94:So604 av Anne Rhenman (-)

Motion till riksdagen 1993/94:So604 av Anne Rhenman Utbyggd föräldrautbildning Bakgrund Under 1991 var 46 000 barn med om att föräldrarna separerade. Det är en uppgång med 17 procent sedan 1986. Separationsfrekvensen har ökat mest för familjer med barn i förskoleåldern och är vanligast bland familjer med barn under


Utskottsberedning: --1993/94:SoU29
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Privat barnomsorg i hemmet

Motion 1993/94:So601 av Anne Rhenman (-)

Motion till riksdagen 1993/94:So601 av Anne Rhenman Privat barnomsorg i hemmet Trots ny lag om barnomsorg kvarstår för många föräldrar en rad problem, särskilt kring de minsta barnen. En del ser kanske fram emot ett vårdnadsbidrag och hoppas kunna stanna hemma något extra år. Men för dem som av olika skäl återgår


Utskottsberedning: ---1993/94:SoU25
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.