Thomas Ragnarsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Kronobergs län, plats 290
Född år
1970
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Socialutskottet

Suppleant

Kulturutskottet

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2026-09-21

Kulturutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2026-09-21

Socialutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2026-09-21

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 22–. Suppleant kulturutskottet 22– och socialutskottet 22–.

Utbildning

Sjuksköterskeutbildning, slutår 94, specialistsjuksköterska ambulans 00 och anestesi 01.

Anställningar

Kronobergs läns landsting/Region Kronoberg 89–.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, Statens medicinsk-etiska råd (SMER).

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig Ljungby.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av:  Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) Skolminister Lotta Edholm (L) Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) EU-minister Jessica Rosencrantz (M) Sjukvårdsminister Acko Ankarberg
    Datum
    2025-02-27
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Skolminister Lotta Edholm L Socialminister Jakob Forssmed KD Jämställdhets- och arbetslivsminister Paulina Brandberg L Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson KD Skolminister Lotta Edholm
    Datum
    2025-01-30
  • Stillbild från Debatt om förslag: Folkhälsa

    Folkhälsa

    Betänkande 2024/25:SoU12

    Riksdagen sa nej till cirka 120 förslag om folkhälsa i motioner från den allmänna motionstiden 2024. Riksdagen hänvisar främst till att arbete redan pågår inom de områden som förslagen tar upp.

    Motionerna handlar bland annat om hälsosamma levnadsvanor, vaccinationer och psykisk hälsa.

    Behandlade dokument
    52
    Förslagspunkter
    19
    Reservationer
    18 
    Anföranden och repliker
    12, 59 minuter
    Justering
    2025-01-21
    Bordläggning
    2025-01-28
    Debatt
    2025-01-29
    Beslut
    2025-02-13
  • Stillbild från Debatt om förslag: Riksrevisionens rapport om Allmänna arvsfonden

    Riksrevisionens rapport om Allmänna arvsfonden

    Betänkande 2024/25:SoU8

    Riksdagen har behandlat en skrivelse från regeringen som handlar om Riksrevisionens rapport om Allmänna arvsfonden. Riksrevisionens slutsats är att systemet med Allmänna arvsfonden varken fungerar ändamålsenligt eller effektivt. Riksrevisionen rekommenderar att nuvarande system med Allmänna arvsfonden avvecklas och att ett nytt system införs för att hantera arv efter avlidna utan arvingar och testamente.

    I sin skrivelse håller regeringen till viss del med om de rekommendationer som Riksrevisionen lämnar i sin rapport, men menar också att Riksrevisionens slutsatser bygger på ett begränsat underlag. Mot bakgrund av Allmänna arvsfondens betydelse för civilsamhället behövs det enligt regeringen en fördjupad analys innan en eventuell process inleds för att avveckla eller förändra systemet med Allmänna arvsfonden.

    Med anledning av granskningen har regeringen exempelvis påbörjat ett arbete för att stärka kontroll- och granskningsfunktionerna hos ansvariga myndigheter för arvsfonden.

    Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Riksdagen sa också nej till förslag i motioner, varav ett är från den allmänna motionstiden 2024.

    Behandlade dokument
    5
    Förslagspunkter
    4
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    15, 50 minuter
    Justering
    2024-12-12
    Datum
    2024-12-13
    Bordläggning
    2025-01-21
    Debatt
    2025-01-22
    Beslut
    2025-01-22
  • Stillbild från Debatt om förslag: Ändrad åldersgräns för avgiftsfri tandvård

    Ändrad åldersgräns för avgiftsfri tandvård

    Betänkande 2024/25:SoU4

    Riksdagen sa ja till att den avgiftsfria barn- och ungdomstandvården ska sänkas från 23 till 19 år.

    Regeringen bedömer att sänkt åldersgräns för avgiftsfri tandvård skapar resurser och kapacitet för en reform av tandvårdens högkostnadsskydd, där äldre med sämst munhälsa ska prioriteras.

    Unga vuxna mellan 20 och 23 år ska kunna få del av statligt tandvårdsstöd istället för avgiftsfri tandvård. Det statliga tandvårdsstödet är ett ekonomiskt stöd som består av allmänt tandvårdsbidrag, särskilt tandvårdsbidrag och skydd mot höga kostnader.

    Den nya lagen börjar gälla den 1 januari 2025.

    Behandlade dokument
    4
    Förslagspunkter
    1
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    31, 88 minuter
    Justering
    2024-11-14
    Bordläggning
    2024-11-20
    Debatt
    2024-11-21
    Beslut
    2024-11-27
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Kulturminister Parisa Liljestrand M Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall M Finansmarknadsminister Niklas Wykman M Bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa M Kulturminister Parisa
    Datum
    2024-10-03
  • En fungerande telekommunikation i hela landet

    Motion 2024/25:2369 av Thomas Ragnarsson (M)

    Motion till riksdagen 2024/25:2369 av Thomas Ragnarsson (M) En fungerande telekommunikation i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att landets teleoperatörer inte stänger ner fungerande mobilnät innan ny teknik är på plats och tillkännager
    Inlämnad
    2024-10-03
    Förslag
    1
    Datum
    2024-10-03
    Utskottsberedning
    2024/25:TU12
  • Krigsplacering av frivilligpersonal

    Motion 2024/25:2368 av Thomas Ragnarsson (M)

    Motion till riksdagen 2024/25:2368 av Thomas Ragnarsson (M) Krigsplacering av frivilligpersonal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att utreda möjligheterna till ökad personaltillgång i frivilligorganisationerna i händelse av krig och tillkännager detta
    Inlämnad
    2024-10-03
    Förslag
    1
    Datum
    2024-10-03
    Utskottsberedning
    2024/25:FöU6
  • Nationell vattenstrategi

    Motion 2024/25:2365 av Thomas Ragnarsson (M)

    Motion till riksdagen 2024/25:2365 av Thomas Ragnarsson (M) Nationell vattenstrategi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska se över möjligheten att fastslå en nationell vattenstrategi och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är fortfarande
    Inlämnad
    2024-10-03
    Förslag
    1
    Datum
    2024-10-03
    Utskottsberedning
    2024/25:CU15
  • SOS Alarm som myndighet

    Motion 2024/25:2367 av Thomas Ragnarsson (M)

    Motion till riksdagen 2024/25:2367 av Thomas Ragnarsson (M) SOS Alarm som myndighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att utreda möjligheten att omvandla SOS Alarm till en myndighet för blåljusorganisationerna och tillkännager detta för regeringen. Motivering
    Inlämnad
    2024-10-03
    Förslag
    1
    Datum
    2024-10-03
    Utskottsberedning
    2024/25:FöU4
  • Samordning av samhällets flygande resurser

    Motion 2024/25:2366 av Thomas Ragnarsson och Crister Carlsson (båda M)

    Motion till riksdagen 2024/25:2366 av Thomas Ragnarsson och Crister Carlsson (båda M) Samordning av samhällets flygande resurser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten att samordna de flygande resurser som samhället idag förfogar över och tillkännager
    Inlämnad
    2024-10-03
    Förslag
    1
    Datum
    2024-10-03
    Utskottsberedning
    2024/25:FöU4
  • Stillbild från Debatt om förslag: Hälso- och sjukvårdens organisation

    Hälso- och sjukvårdens organisation

    Betänkande 2023/24:SoU14

    Riksdagen sa nej till de cirka 100 förslag i motioner om hälso- och sjukvårdens organisation från den allmänna motionstiden 2023. Motionerna handlar till exempel om hälso- och sjukvårdens organisation och styrning, privatisering och vårdval, tillgänglig och jämlik vård samt psykisk hälsa.

    Riksdagen hänvisar bland annat till att arbete redan pågår inom de områden som motionerna tar upp.

    Behandlade dokument
    46
    Förslagspunkter
    14
    Reservationer
    27 
    Anföranden och repliker
    28, 99 minuter
    Justering
    2024-05-30
    Bordläggning
    2024-06-14
    Debatt
    2024-06-15
    Beslut
    2024-06-18
  • Stillbild från Debatt om förslag: Kompetensförsörjning, e-hälsa och beredskap

    Kompetensförsörjning, e-hälsa och beredskap

    Betänkande 2023/24:SoU21

    Riksdagen sa nej till cirka 90 förslag i motioner om kompetensförsörjning, e-hälsa och beredskap som inkommit under den allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om utbildning av personal i företagshälsovården, kompetensförsörjning och behörighet, arbetsmiljö, frågor om life science, vård i glesbygd samt hälso- och sjukvårdens beredskap.

    Riskdagen hänvisar bland annat till pågående arbete inom området.

    Behandlade dokument
    52
    Förslagspunkter
    16
    Reservationer
    18 
    Anföranden och repliker
    28, 96 minuter
    Justering
    2024-05-02
    Bordläggning
    2024-05-14
    Debatt
    2024-05-15
    Beslut
    2024-05-16
  • Stillbild från Debatt om förslag: Folkhälsa

    Folkhälsa

    Betänkande 2023/24:SoU15

    Riksdagen sa nej till cirka 100 förslag om folkhälsa i motioner från den allmänna motionstiden 2023. Riksdagen hänvisar främst till att arbete redan pågår inom de frågor som förslagen tar upp.

    Motionerna handlar bland annat om vaccinations- och allergifrågor, hälsosamma levnadsvanor och psykisk hälsa.

    Behandlade dokument
    48
    Förslagspunkter
    16
    Reservationer
    22 
    Anföranden och repliker
    12, 69 minuter
    Justering
    2024-03-12
    Bordläggning
    2024-03-20
    Debatt
    2024-03-21
    Beslut
    2024-04-03
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Arbetsmarknads- och integrationsminister Mats Persson L Socialminister Jakob Forssmed KD Civilminister Erik Slottner KD Kulturminister Parisa Liljestrand M Arbetsmarknads- och integrationsminister Mats
    Datum
    2024-03-07
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Migrationsminister Maria Malmer Stenergard M Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje M Kulturminister Parisa Liljestrand M Minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin M Migrationsminister
    Datum
    2024-02-08
  • Stillbild från Debatt om förslag: Riksrevisionens rapport om lex Maria och lex Sarah

    Riksrevisionens rapport om lex Maria och lex Sarah

    Betänkande 2023/24:SoU5

    Riksrevisionen har granskat om statens insatser inom ramen för bestämmelserna om lex Maria och lex Sarah är effektiva så att vårdskador och missförhållanden inom vården och omsorgen om äldre förhindras. Riksrevisionens slutsats är att statens insatser bör stärkas och de lämnar flera rekommendationer i sin granskningsrapport.

    Regeringen har i en skrivelse redogjort för sin bedömning av de iakttagelser och rekommendationer som Riksrevisionen redovisar i rapporten och instämmer i huvudsak med problembeskrivningen. Regeringen gör dock en annan bedömning av vilka insatser som bör göras och redovisar flera åtgärder som redan har vidtagits för att stärka den nationella styrningen och för att öka kvaliteten i omsorgen om äldre och för att förhindra missförhållanden.

    Vidare anser regeringen att det redan finns ett tillräckligt stöd, genom exempelvis Socialstyrelsens vägledning, för att informera och involvera enskilda vid vårdskador och missförhållanden.

    Riksdagen beslutade att lägga skrivelsen till handlingarna, det vill säga avsluta ärendet.

    Behandlade dokument
    3
    Förslagspunkter
    4
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    39, 107 minuter
    Justering
    2023-11-23
    Bordläggning
    2023-11-29
    Debatt
    2023-11-30
    Beslut
    2023-11-30
  • SOS Alarm som myndighet

    Motion 2023/24:2104 av Thomas Ragnarsson (M)

    Motion till riksdagen 2023/24:2104 av Thomas Ragnarsson M SOS Alarm som myndighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att utreda möjligheten att omvandla SOS Alarm till en myndighet för blåljusorganisationerna och tillkännager detta för regeringen. Motivering
    Inlämnad
    2023-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:FöU7
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Nationell vattenstrategi

    Motion 2023/24:2105 av Thomas Ragnarsson (M)

    Motion till riksdagen 2023/24:2105 av Thomas Ragnarsson M Nationell vattenstrategi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska fastslå en nationell vattenstrategi och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är fortfarande ett av de länder som
    Inlämnad
    2023-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:CU16
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Krigsplacering av frivillig personal

    Motion 2023/24:2103 av Thomas Ragnarsson (M)

    Motion till riksdagen 2023/24:2103 av Thomas Ragnarsson M Krigsplacering av frivillig personal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att utreda möjligheterna till ökad personaltillgång i frivilligorganisationerna och tillkännager detta för regeringen. Motivering
    Inlämnad
    2023-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:FöU3
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag

Filter