Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Kronobergs län
Titel
Arbetsvägledare
Född år
1949
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
1998-10-05 – 2010-10-04

Kulturutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Vice ordförande
2005-10-01 – 2006-10-02
Ledamot
2002-10-08 – 2005-09-30
Ledamot
1998-12-18 – 2002-09-30
Suppleant
1998-10-13 – 1998-12-17

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Socialutskottet

Suppleant
2007-01-17 – 2010-10-04

Nordiska rådets svenska delegation

Ledamot
2006-10-17 – 2010-10-04
Ledamot
2002-10-15 – 2006-10-02

Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

Personlig suppleant
2008-11-01 – 2010-10-04
Personlig suppleant
2006-11-01 – 2008-10-31

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Nordisk språkförståelse

    Skriftlig fråga 2005/06:1062 av Wegendal, Lars (s)

    den 21 februari Fråga 2005/06:1062 av Lars Wegendal s till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Nordisk språkförståelse I Helsingforsavtalets artikel 8 föreskrivs att undervisningen och utbildningen ska i skolorna i de nordiska länderna i lämplig omfattning innefatta undervisning i språk, kultur och
    Inlämnad
    2006-02-21
    Besvarare
    Ibrahim Baylan (S)
  • Samhall

    Skriftlig fråga 2002/03:1337 av Wegendal, Lars (s)

    den 29 augusti Fråga 2002/03:1337 av Lars Wegendal s till statsrådet Hans Karlsson om Samhall Samhall AB har som sitt ändamål att skapa meningsfulla arbeten åt människor med arbetshandikapp. Arbetsförmedlingen har bland annat genom anställningar vid Samhall möjlighet att underlätta för människor med olika arbetshandikapp
    Inlämnad
    2003-08-29
    Besvarare
    Hans Karlsson (S)
  • glasindustrin som turistmål

    Skriftlig fråga 2002/03:893 av Wegendal, Lars (s)

    den 8 maj Fråga 2002/03:893 av Lars Wegendal s till näringsminister Leif Pagrotsky om glasindustrin som turistmål Glasindustrin har under många år minskat i antal anställda. Det är en mycket oroande utveckling i det småländska Glasriket men också på övriga håll i landet där glasindustrin är lokaliserad. Det bör finnas
    Inlämnad
    2003-05-08
    Besvarare
    Ulrica Messing (S)
  • stammen av vildsvin

    Skriftlig fråga 2002/03:323 av Wegendal, Lars (s)

    den 16 december Fråga 2002/03:323 av Lars Wegendal s till miljöminister Lena Sommestad om stammen av vildsvin Antalet vildsvin har ökat mycket kraftigt i Sverige, inte minst i mitt eget hemlän Kronoberg. En fortsatt kraftig ökning väntas ske. Vildsvinet är sedan länge ett naturligt inslag i vår fauna och därför är
    Inlämnad
    2002-12-16
    Besvarare
    Ann-Christin Nykvist (S)
  • äldreskyddsombud

    Skriftlig fråga 2002/03:263 av Wegendal, Lars (s)

    den 6 december Fråga 2002/03:263 av Lars Wegendal s till socialminister Lars Engqvist om äldreskyddsombud De 100 nya äldreskyddsombuden ska arbeta med att utveckla och granska äldreomsorgen. De ska anställas på landets länsstyrelser och Socialstyrelsen har ansvaret för tillsynen. Fördelning av medel har nu sänts till
    Inlämnad
    2002-12-06
    Besvarare
    Lars Engqvist (S)
  • handläggningstider hos PTS vad gäller kommunala frekvenstillstånd

    Skriftlig fråga 2001/02:983 av Wegendal, Lars (s)

    den 3 april Fråga 2001/02:983 av Lars Wegendal s till statsrådet Mona Sahlin om handläggningstider hos PTS vad gäller kommunala frekvenstillstånd Kommunerna och deras skolor arbetar för närvarande intensivt med att införa Internet och e-post på sina skolenheter. Detta för att så snart som möjligt ge eleverna det verktyg
    Inlämnad
    2002-04-03
    Besvarare
    statsrådet Mona Sahlin (S)
  • Banverkets handläggningstider

    Skriftlig fråga 2001/02:303 av Wegendal, Lars (s)

    den 28 november Fråga 2001/02:303 av Lars Wegendal s till näringsminister Björn Rosengren om Banverkets handläggningstider För att avsevärt minska sina transporter på landsväg, inom och utom landet, har företaget Ikea under en period planerat för en omfattande järnvägssatsning. Företaget har som mål att öka järnvägstransporterna
    Inlämnad
    2001-11-28
    Besvarare
    näringsminister Björn Rosengren (S)
  • handlingsprogram mot spelberoende

    Skriftlig fråga 2001/02:141 av Wegendal, Lars (s)

    den 31 oktober Fråga 2001/02:141 av Lars Wegendal s till socialminister Lars Engqvist om handlingsprogram mot spelberoende Det är med glädje och stor tillfredsställelse jag kan konstatera att ministern givit Statens folkhälsoinstitut i uppdrag att utarbeta ett handlingsprogram mot spelberoende. Jag kan också konstatera
    Inlämnad
    2001-10-31
    Besvarare
    socialminister Lars Engqvist (S)
  • kostnader för säkerhetsåtgärder vid kommunala flygplatser

    Skriftlig fråga 2001/02:72 av Wegendal, Lars (s)

    den 17 oktober Fråga 2001/02:72 av Lars Wegendal s till näringsminister Björn Rosengren om kostnader för säkerhetsåtgärder vid kommunala flygplatser De avskyvärda terrordåden i USA den 11 september har inneburit avsevärt ökade säkerhetsarrangemang även i vårt land. Främst märker vi det på våra flygplatser. Allt bagage
    Inlämnad
    2001-10-17
    Besvarare
    näringsminister Björn Rosengren (S)
  • vårdköerna

    Skriftlig fråga 1999/2000:1098 av Wegendal, Lars (s)

    den 8 juni Fråga 1999/2000:1098 av Lars Wegendal s till socialminister Lars Engqvist om vårdköerna Att vi på nytt i Sverige ska behöva få läsa att det kan bli möjligt att köpa tid för operation. I detta fall gäller det Akademiska sjukhuset i Uppsala, där man skulle få slippa stå i kö genom att betala det fulla priset
    Inlämnad
    2000-06-09
    Besvarare
    socialminister Lars Engqvist (S)
  • införseln av kräftor

    Skriftlig fråga 1999/2000:818 av Wegendal, Lars (s)

    den 11 april Fråga 1999/2000:818 av Lars Wegendal s till jordbruksminister Margareta Winberg om införseln av kräftor Genom den skärpning som har skett har Sverige fått en bra lagstiftning för att bekämpa den illegala handeln med utrotningshotade djur och växter. Det finns dock fortfarande en del brister som bör rättas
    Inlämnad
    2000-04-11
    Besvarare
    jordbruksminister Margareta Winberg (S)
  • den illegala handeln med utrotningshotade djur och växter

    Skriftlig fråga 1999/2000:817 av Wegendal, Lars (s)

    den 11 april Fråga 1999/2000:817 av Lars Wegendal s till miljöminister Kjell Larsson om den illegala handeln med utrotningshotade djur och växter Den illegala handeln med världens utrotningshotade djur och växter beräknas omsätta 50 miljarder kronor om året. Det är en verksamhet som i omfattning och organisation kan
    Inlämnad
    2000-04-11
    Besvarare
    miljöminister Kjell Larsson (S)
  • idrottsforskningens framtida roll och ställning

    Skriftlig fråga 1999/2000:717 av Wegendal, Lars (s)

    den 20 mars Fråga 1999/2000:717 av Lars Wegendal s till utbildningsminister Thomas Östros om idrottsforskningens framtida roll och ställning Idrottsrörelsen är utan jämförelse vår största folkrörelse och har en avgörande betydelse för landets hälsoarbete, integration och utvecklingen av demokratin. När riksdagen behandlade
    Inlämnad
    2000-03-21
    Besvarare
    utbildningsminister Thomas Östros (S)
  • rörelse och motion i skolan

    Skriftlig fråga 1999/2000:312 av Wegendal, Lars (s)

    den 1 december Fråga 1999/2000:312 av Lars Wegendal s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om rörelse och motion i skolan I den idrottspolitik för 2000-talet som riksdagen i dagarna beslutar om intar folkhälsan en central roll. Det gäller inte minst skolelevers fysiska aktivitet. Flera rapporter har visat att många
    Inlämnad
    1999-12-01
    Besvarare
    statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)
  • spelmissbruk

    Skriftlig fråga 1999/2000:107 av Wegendal, Lars (s)

    den 26 oktober Fråga 1999/2000:107 av Lars Wegendal s till socialminister Lars Engqvist om spelmissbruk Riksdagen fattade beslut den 1 juni 1999 om att tillåta kasinospel i Sverige. Beslutet föregicks av omfattande diskussioner både i och utanför riksdagen. En av de mest diskuterade frågorna var riskerna för ett ökat
    Inlämnad
    1999-10-25
    Besvarare
    socialminister Lars Engqvist (S)
  • vägvisningsskyltar

    Skriftlig fråga 1998/99:290 av Wegendal, Lars (s)

    Fråga 1998/99:290 av Lars Wegendal s till näringsministern om vägvisningsskyltar den 27 januari Riksdagen har under lång tid ställt sig positiv till att underlätta företagande på landsbygd. Detta har också inneburit att många mindre företag har etablerat sin verksamhet utanför tätorterna. Så har också skett i Kronobergs
    Inlämnad
    1999-01-27
    Besvarare
    näringsminister Björn Rosengren (S)

Filter

Valda filter