Annelie Enochson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Göteborgs kommun
Titel
Arkitekt
Född år
1953
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2000-02-01 – 2014-09-29

Trafikutskottet

Ledamot
2010-10-12 – 2014-09-29
Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04

Skatteutskottet

Suppleant
2012-05-03 – 2014-09-29
Suppleant
2010-12-20 – 2012-05-02
Suppleant
2000-02-01 – 2000-10-18

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Försvarsutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Utrikesutskottet

Suppleant
2010-12-20 – 2014-09-29

Bostadsutskottet

Suppleant
2004-12-01 – 2006-10-02
Ledamot
2002-06-09 – 2002-09-30
Ledamot
2000-06-09 – 2002-09-29
Suppleant
2000-02-02 – 2000-06-08

EU-nämnden

Suppleant
2002-10-15 – 2006-10-10

OSSE-delegationen

Suppleant
2006-10-17 – 2014-09-29
Ledamot
2002-10-15 – 2006-10-16

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • bostadsbyggandet

    Skriftlig fråga 2001/02:1369 av Enochson, Annelie (kd)

    den 20 juni Fråga 2001/02:1369 av Annelie Enochson kd till statsrådet Lars-Erik Lövdén om bostadsbyggandet Det byggs för få bostäder, särskilt hyresrätter, på våra tillväxtorter. Enligt Svensk Byggindustri behöver det byggas ca 50 000 bostäder per år i Sverige, för att vi ska kunna tillgodose behovet av nyinflyttning
    Inlämnad
    2002-06-20
    Besvarare
    statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)
  • tillståndsgivningen för 3 G-nät

    Skriftlig fråga 2001/02:1371 av Enochson, Annelie (kd)

    den 20 juni Fråga 2001/02:1371 av Annelie Enochson kd till näringsminister Björn Rosengren om tillståndsgivningen för 3 G-nät Regeringen har genom Post- och Telestyrelsen, PTS, i december 2000 givit fyra mobiltelefonioperatörer tillstånd att bygga ut nät för tredje generationens mobiltelefoni. Kraven är att mer än
    Inlämnad
    2002-06-20
    Besvarare
    statsrådet Mona Sahlin (S)
  • mänskliga rättigheter

    Skriftlig fråga 2001/02:1370 av Enochson, Annelie (kd)

    den 20 juni Fråga 2001/02:1370 av Annelie Enochson kd till utrikesminister Anna Lindh om mänskliga rättigheter FN:s kommission för de mänskliga rättigheterna hade sitt 58:e möte i Genève mellan den 18 mars och den 26 april. Sverige röstade då för resolution nr 2002/8 från FN:s kommission för de mänskliga rättigheterna,
    Inlämnad
    2002-06-20
    Besvarare
    utrikesminister Anna Lindh (S)
  • med anledning av prop. 2001/02:183 Ändringar i lagen om vägtrafikregister

    Motion 2001/02:T77 av Johnny Gylling m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:T77 av Johnny Gylling m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:183 Ändringar i lagen om vägtrafikregister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sveriges implementering av EG-direktiv 97/24/EG inte skall försvåra modifiering
    Inlämnad
    2002-06-13
    Förslag
    3
    Utskottsberedning
    2002/03:TU2
    Riksdagsbeslut
    (3 yrkanden): 3 avslag
  • landinformation om Iran

    Skriftlig fråga 2001/02:1313 av Enochson, Annelie (kd)

    den 7 juni Fråga 2001/02:1313 av Annelie Enochson kd till statsrådet Jan O Karlsson om landinformation om Iran Iran är ett land känt för sin hårda regim mot invånare som konverterat till den kristna tron. Enligt en amerikansk UD-rapport från 2000 garanterar inte iranska myndigheter medborgarnas rätt att byta tro. Den
    Inlämnad
    2002-06-07
    Besvarare
    statsrådet Jan O Karlsson (S)
  • bidrag till trossamfund

    Skriftlig fråga 2001/02:1310 av Enochson, Annelie (kd)

    den 7 juni Fråga 2001/02:1310 av Annelie Enochson kd till kulturminister Marita Ulvskog om bidrag till trossamfund Sverige har haft religionsfrihet inskrivet i lag sedan 1952. Rätten att fritt få utöva och proklamera sin tro finns också inskriven i FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna. Europakonventionen
    Inlämnad
    2002-06-07
    Besvarare
    kulturminister Marita Ulvskog (S)
  • polisen på västkusten

    Skriftlig fråga 2001/02:1277 av Enochson, Annelie (kd)

    den 31 maj Fråga 2001/02:1277 av Annelie Enochson kd till justitieminister Thomas Bodström om polisen på västkusten Under den stundande sommaren kommer många semesterfirare till den västsvenska Bohuskusten. Invånarantalen i kustsamhällena flerdubblas och antalet brott dubbleras, särskilt är det misshandelsbrott som
    Inlämnad
    2002-05-31
    Besvarare
    justitieminister Thomas Bodström (S)
  • handikappstöd till prostatacancerpatienter

    Skriftlig fråga 2001/02:1181 av Enochson, Annelie (kd)

    den 17 maj Fråga 2001/02:1181 av Annelie Enochson kd till socialminister Lars Engqvist om handikappstöd till prostatacancerpatienter Prostatacancer är i dag den vanligast förekommande cancerformen i Sverige. Ungefär 8 000 nya fall diagnostiseras per år. 2 600 personer avlider årligen. Riksorganisationen för prostatacancer
    Inlämnad
    2002-05-17
    Besvarare
    socialminister Lars Engqvist (S)
  • påtryckningar på Zimbabwe

    Skriftlig fråga 2001/02:1180 av Enochson, Annelie (kd)

    den 17 maj Fråga 2001/02:1180 av Annelie Enochson kd till utrikesminister Anna Lindh om påtryckningar på Zimbabwe Det har nu gått drygt två månader sedan man genomförde val i Zimbabwe. Vi kommer alla ihåg hur valen föregicks av våld och förtryck mot oppositionen, hur vita jordbrukare tvingades bort från sina hem och
    Inlämnad
    2002-05-17
    Besvarare
    utrikesminister Anna Lindh (S)
  • rehabiliteringstjänster

    Skriftlig fråga 2001/02:1050 av Enochson, Annelie (kd)

    den 12 april Fråga 2001/02:1050 av Annelie Enochson kd till statsrådet Mona Sahlin om rehabiliteringstjänster Under hösten 2001 upphandlade försäkringskassorna arbetslivsinriktade rehabiliteringstjänster med ett antal aktörer och leverantörer runtom i våra kommuner. I december månad tecknades ramavtal med leverantörerna
    Inlämnad
    2002-04-12
    Besvarare
    näringsminister Björn Rosengren (S)
  • vårnadshavare i annat land

    Skriftlig fråga 2001/02:1049 av Enochson, Annelie (kd)

    den 12 april Fråga 2001/02:1049 av Annelie Enochson kd till socialminister Lars Engqvist om vårnadshavare i annat land När en förälder gjort sig skyldig till ett sådant grovt våld mot den andre föräldern att denne avlider kommer de efterlämnade barnen i en mycket svår situation. Den mördande föräldern kommer då att
    Inlämnad
    2002-04-12
    Besvarare
    justitieminister Thomas Bodström (S)
  • den ökande antisemitismen

    Skriftlig fråga 2001/02:1048 av Enochson, Annelie (kd)

    den 12 april Fråga 2001/02:1048 av Annelie Enochson kd till statsminister Göran Persson om den ökande antisemitismen Före, under och efter påsken har en rad attentat riktats mot judiska platser runtom i Europa. Bönehus och synagogor i städer som Strasbourg, Marseille och Anderlecht har utsatts för attentat. I Marseille
    Inlämnad
    2002-04-12
    Besvarare
    vice statsminister Lena Hjelm-Wallén (S)
  • strålningsfria zoner

    Skriftlig fråga 2001/02:1046 av Enochson, Annelie (kd)

    den 12 april Fråga 2001/02:1046 av Annelie Enochson kd till miljöminister Kjell Larsson om strålningsfria zoner Det råder inte längre något tvivel om att elöverkänslighet är ett växande problem i dagens alltmer genomelektrifierade samhälle. För människor som drabbats av elöverkänslighet återstår ofta inget annat än
    Inlämnad
    2002-04-12
    Besvarare
    miljöminister Lena Sommestad (S)
  • vårdnadshavare som mördar

    Skriftlig fråga 2001/02:1045 av Enochson, Annelie (kd)

    den 12 april Fråga 2001/02:1045 av Annelie Enochson kd till justitieminister Thomas Bodström om vårdnadshavare som mördar Under de senaste fyra åren har barn i minst 16 familjer i Sverige mist en av sina föräldrar genom att den ena föräldern dödat den andra. Totalt fanns i dessa familjer vid tidpunkten för dåden 43
    Inlämnad
    2002-04-12
    Besvarare
    justitieminister Thomas Bodström (S)
  • med anledning av prop. 2001/02:128 Vissa inomhusmiljöfrågor

    Motion 2001/02:Bo29 av Ulla-Britt Hagström m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:Bo29 av Ulla-Britt Hagström m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:128 Vissa inomhusmiljöfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ett nationellt handlingsprogram bör skapas för inomhusmiljöfrågorna. Riksdagen tillkännager
    Inlämnad
    2002-04-09
    Förslag
    6
    Utskottsberedning
    2001/02:BoU14
    Riksdagsbeslut
    (6 yrkanden): , ,
  • med anledning av prop. 2001/02:130 Fordonslag, m.m.

    Motion 2001/02:T70 av Johnny Gylling m.fl. (kd)

    Motion till riksdagen 2001/02:T70 av Johnny Gylling m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:130 Fordonslag, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att allmänt underlätta för amatörbyggda och ombyggda fordon. Riksdagen tillkännager för regeringen
    Inlämnad
    2002-04-04
    Förslag
    5
    Utskottsberedning
    2001/02:TU13
    Riksdagsbeslut
    (5 yrkanden): , ,
  • ersättning till sjöanställda

    Skriftlig fråga 2001/02:933 av Enochson, Annelie (kd)

    den 21 mars Fråga 2001/02:933 av Annelie Enochson kd till statsrådet Ingela Thalén om ersättning till sjöanställda När det gäller regler för föräldraledighet och den ersättning som försäkringskassan betalar är informationen ofta svårtillgänglig och bristfällig för personer som är anställda till sjöss. Vid kontakter
    Inlämnad
    2002-03-21
    Besvarare
    statsrådet Ingela Thalén (S)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: hyressättningen i Akademiska Hus

    hyressättningen i Akademiska Hus

    Interpellation 2001/02:242 av Enochson, Annelie (kd)

    den 6 februari Interpellation 2001/02:242 av Annelie Enochson kd till finansminister Bosse Ringholm om hyressättningen i Akademiska Hus Med fastighetsreformen 1993 tillkom nya riktlinjer för statens fastighetsförvaltning, som innebar ett åtskiljande av ägandet, förvaltandet och brukandet av statens lokaler. Akademiska
    Inlämnad
    2002-02-06
    Besvarare
    finansminister Bosse Ringholm (S)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Kooperativ hyresrätt

    Kooperativ hyresrätt

    Betänkande 2001/02:BOU5

    Riksdagen beslutade om en ny boendeform, kooperativ hyresrätt. Kooperativ hyresrätt ska fungera som en mellanform mellan vanlig hyresrätt och bostadsrätt. Den kooperativa hyresgästens rätt till lägenheten stämmer till stor del överens med vad som gäller vid vanlig hyra. Hyresvärden ska emellertid vara
    Behandlade dokument
    12
    Förslagspunkter
    7
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    16, 39 minuter
    Justering
    2002-02-21
    Debatt
    2002-03-06
    Beslut
    2002-03-06
  • Stillbild från Debatt om förslag: Det nya Lantmäteriet

    Det nya Lantmäteriet

    Betänkande 2001/02:BOU7

    Riksdagen gav, med anledning av förslag från Riksdagens revisorer, regeringen i uppdrag att förbättra återrapporteringen om konsekvenserna av den omstrukturering av Lantmäteriet som genomförts under senare delen av 1990-talet. Regeringen fick också i uppdrag att göra en översyn av bl.a. åtskillnaden
    Behandlade dokument
    2
    Förslagspunkter
    3
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    4, 1 minuter
    Justering
    2002-02-12
    Debatt
    2002-02-21
    Beslut
    2002-02-21

Filter

Valda filter