Dokument & lagar (161 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:745 Pedagogisk omsorg av Mats Wiking S till Utbildningsminister Anna Ekström S Pedagogisk omsorg kan vara ett bra komplement till förskola, och kommunerna har i alla tider erbjudit detta i det som förr kallades dagmamma eller dagbarnvårdare. När den pedagogiska omsorgen 2009 blev inskriven i skollagen så

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S)

Fråga 2018/19:485 Motverkan av lärartapp av Nermina Mizimovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Fler och fler lärare lämnar sina skolor för att höja lönen i en annan kommun eller byta till en friskola för att ha möjlighet att omförhandla sin lön. Det skapar en rörig situation för skolledningar och lärare. Men

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S)

Fråga 2017/18:1018 Yrkesförarutbildningar av Teresa Carvalho S till Statsrådet Anna Ekström S Runt om i Sverige bedrivs yrkesförarutbildningar för vuxna på gymnasial nivå, som landets kommuner kan söka pengar för att anordna. Det är mycket bra att den här typen av medel finns, men i det här specifika fallet finns ett

Inlämnad: 2018-03-13 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2017/18:819 Yrkesutbildningar av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Ekström S Det är med kunskap och kvalitet inte låglönejobb Sveriges konkurrenskraft stärks, och varje människas utvecklingsmöjlighet och förmåga behöver tas till vara. Det betyder inte att alla behöver skaffa sig akademiska meriter. Efterfrågan

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:86 Yrkesvux av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Anna Ekström S Den svenska modellen bygger på att det offentliga tar ett stort ansvar för utbildning och kompetensförsörjning. Detta skapar förutsättningar för människor att växa och växla genom livet, vilket är ett krav på en alltmer föränderlig arbetsmarknad

Inlämnad: 2017-10-10 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:48 Bristen på trafiklärare av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Ekström S Behovet av trafiklärare är stort. Köerna för att ta körkort blir allt längre och Sveriges Trafikskolors Riksförbund STR har under flera år påvisat denna brist för Myndigheten för yrkeshögskolan MYH och Utbildningsdepartementet.

Inlämnad: 2017-09-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S)

Fråga 2016/17:1854 Ekonomistyrning inom sfi av Monica Haider S till Statsrådet Anna Ekström S Under sommaren har en ny auktorisationsmodell för vuxenutbildning och sfi trätt i kraft i Växjö kommun. Denna modell är resultatbaserad, där utbildningssamordnaren får full betalning först då en elev har erhållit betyget godkänd.

Inlämnad: 2017-08-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S) (pdf, 69 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1143 YH-utbildningar av Laila Naraghi S till Statsrådet Anna Ekström S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats. Den svenska industrin dess företag och anställda

Inlämnad: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:538 av Caroline Helmersson Olsson (S)

Fråga 2016/17:538 Naturbruksprogrammet av Caroline Helmersson Olsson S till Statsrådet Anna Ekström S Skolverket har lämnat förslag till regeringen om att inte införa nya inriktningar inom naturbruksprogrammet i gymnasieskolan. Detta har gjorts i två steg. Dels i april detta år, då Skolverket bland annat föreslår att

Inlämnad: 2016-12-16 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:538 av Caroline Helmersson Olsson (S) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2005/06:373 av Olander, Ronny (s)

den 28 april Interpellation 2005/06:373 av Ronny Olander s till finansminister Pär Nuder s Skatt på flygresor Skånes närhet till kontinenten och dess stora tillväxtpotential är en angelägenhet för hela riket. Den statsägda flygplatsen Sturup är i dag ett viktigt transportnav för södra Sverige men också för internationell

Inlämnad: 2006-04-28 Besvarare: Pär Nuder (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skatt på flygresor

Interpellation 2005/06:320 av Palm, Veronica (s)

den 22 mars Interpellation 2005/06:320 av Veronica Palm s till försvarsminister Leni Björklund s Avskaffande av svenska klusterbomber I februari blev Belgien först i världen med att införa ett totalförbud mot klusterbomber. Det var ett viktigt steg i kampen för en fredligare värld. Belgien var också ett föregångsland

Inlämnad: 2006-03-22 Besvarare: Leni Björklund (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Avskaffande av svenska klusterbomber

Interpellation 2005/06:312 av Fridolin, Gustav (mp)

den 17 mars Interpellation 2005/06:312 av Gustav Fridolin mp till utrikesminister Laila Freivalds s HBT-personer i Polen I Sverige går utvecklingen för homosexuella, bisexuella och transpersoner åt rätt håll. Vi har riksdagens majoritet för en könsneutral äktenskapslagstiftning, lesbiska par har rätt till assisterad

Inlämnad: 2006-03-17 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: HBT-personer i Polen

Interpellation 2005/06:292 av Ångström, Lars (mp)

den 8 mars Interpellation 2005/06:292 av Lars Ångström mp till försvarsminister Leni Björklund s Miljöskydd vid EU:s militära insatser Miljöskador till följd av krig och konflikter får alltid stor uppmärksamhet efter det att de inträffat men mycket litet har gjorts och görs för att förebygga och nedbringa dem. Miljövårdsberedningen

Inlämnad: 2006-03-08 Besvarare: Leni Björklund (S)

Interpellation 2005/06:291 av Ångström, Lars (mp)

den 8 mars Interpellation 2005/06:291 av Lars Ångström mp till försvarsminister Leni Björklund s Försvarsmiljö, svensk nisch i det europeiska samarbetet Efter att Miljöpartiet lyfte fram frågan om Försvarsmaktens ansvar för sin egen miljöförstöring har mycket hänt. FMV:s miljöarbete är främst inriktat på att miljöanpassa

Inlämnad: 2006-03-08 Besvarare: Leni Björklund (S)

Interpellation 2005/06:290 av Ångström, Lars (mp)

den 8 mars Interpellation 2005/06:290 av Lars Ångström mp till försvarsminister Leni Björklund s Miljöarbetet inom försvaret Riksdagen fattade år 1988 ett beslut som innebär att sektorsansvaret för miljöfrågor fick stor tyngd. I beslutet betonades att alla sektorer i samhället har ett miljöansvar inom sitt verksamhetsområde

Inlämnad: 2006-03-08 Besvarare: Leni Björklund (S)

Interpellation 2005/06:197 av Fridolin, Gustav (mp)

den 13 januari Interpellation 2005/06:197 av Gustav Fridolin mp till försvarsminister Leni Björklund s Vapensamarbete mellan Sverige och Israel Utvecklingen har gjort att vi inte har något intensifierat militärt samarbete med Israelsade försvarsminister Leni Björklund i riksdagen den 9 juni 2005 som en sammanfattning

Inlämnad: 2006-01-13 Besvarare: Leni Björklund (S)

Interpellation 2005/06:67 av Vestlund, Börje (s)

den 25 oktober Interpellation 2005/06:67 av Börje Vestlund s till justitieminister Thomas Bodström s Fastighetsbolags skatteplanering och ekonomisk brottslighet Den senaste tiden har jag uppmärksammat oroande rapporter om en markant ökning av fastighetsöverlåtelser som leder till betydande skattelättnader för säljaren.

Inlämnad: 2005-10-25 Besvarare: Pär Nuder (S)

Interpellation 2005/06:54 av Skoog, Christer (s)

den 20 oktober Interpellation 2005/06:54 av Christer Skoog s till försvarsminister Leni Björklund s Säkerhetsplutonen i Karlskrona I budgetpropositionen föreslår regeringen att den del av säkerhetsbataljon som ska uppträda på sjöarenan ska, som man skriver, vidmakthållas och utvecklas i Göteborg med hänsyn till den

Inlämnad: 2005-10-20 Besvarare: Leni Björklund (S)

Skriftlig fråga 2005/06:2134 av Engle, Kerstin (s)

den 15 september Fråga 2005/06:2134 av Kerstin Engle s till finansminister Pär Nuder s Kronofogdemyndigheten i förändring Riksdagens har beslutat i enlighet med regeringens förslag att de tio regionala kronofogdemyndigheterna ska avvecklas och en ny myndighet med rikstäckande verksamhet, benämnd Kronofogdemyndigheten,

Inlämnad: 2006-09-15 Besvarare: Pär Nuder (S)