Dokument & lagar (1 869 träffar)

Interpellation 2019/20:198 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2019/20:198 Det fria skolvalet av Daniel Riazat V till Utbildningsminister Anna Ekström S All forskning indikerar att betydelsen av elevers sociala bakgrund, klasstillhörighet och etniska bakgrund ökar när det gäller skolresultaten. Det fria skolvalet i grundskolan har bidragit till att elever vars föräldrar

Inlämnad: 2019-12-06 Svarsdatum: 2019-12-20 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:198 av Daniel Riazat (V) (pdf, 103 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:308 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:308 Långa handläggningstider för lärarlegitimationer av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Sedan skollagen skärptes krävs det av lärare som vill få en fast anställning och kunna sätta betyg att de har en lärarlegitimation. Det är Statens skolverk som ansvarar för att handlägga och utfärda

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:308 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:203 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:203 Mer tid för historieämnet i skolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Nyligen återkallade Skolverket sitt förslag till kursplan i ämnet historia avseende momentet om antiken. Liberalerna välkomnar detta besked då vi tidigt motsatt oss detta förslag. Arbetet med kursplanerna fortskrider,

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:203 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:315 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:315 Hjälpmedel till elever som skriver nationella prov av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Under våren har Liberalerna uppmärksammats på frågan att elever som har dyslexi inte får använda vissa hjälpmedel i samband med att de skriver nationella prov. Hur situationen ser ut

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:315 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hjälpmedel till elever som skriver nationella prov

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:906 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2018/19:906 Nya angrepp på demokratin i Turkiet av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag har den turkiska säkerhetspolisen gjort en omfattande säkerhetsoperation mot demokratiskt valda kurdiska borgmästare tillhörande HDP-partiet i Turkiet. Över 60 folkvalda kommunfullmäktigeledamöter

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:906 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:903 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2018/19:903 Mänskliga rättigheter i Iran av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Många svensk-iranier känner en stark oro inför Irans utrikesminister Javad Zarifs besök i Sverige och hans sammanträffande med utrikesminister Margot Wallström. Sedan Rohani tillträdde som ny president i juni 2013

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:903 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2018/19:304 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:304 Kritik mot handläggningen av personalkränkningar inom skolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S För sex månader sedan inlämnade Liberalerna en interpellation för att uppmärksamma problemet med att lärare som ingriper mot stöket i klassrummet känner en rädsla för att bli

Inlämnad: 2019-08-13 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:304 av Roger Haddad (L) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik mot handläggningen av personalkränkningar inom skolan

Skriftlig fråga 2018/19:886 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2018/19:886 Övergrepp mot ryska demokratiaktivister av Maria Nilsson L till Utrikesminister Margot Wallström S Under de senaste veckorna har demonstranter blivit brutalt nedslagna och fängslade i centrala Moskva. Sammanlagt har över 2 000 demonstranter fängslats, och det är oklart vilket straff som kommer att utdömas.

Inlämnad: 2019-08-13 Svarsdatum: 2019-08-28 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:886 av Maria Nilsson (L) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:820 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:820 Prideparaden i Tbilisi av Robert Hannah L till Utrikesminister Margot Wallström S Arrangörerna av Tbilisi Pride valde att på grund av säkerhetsskäl skjuta upp sin Dignity March som planerades till den 22 juni 2019. Det var första gången som en prideparad skulle äga rum i landet. Att delta i fredliga

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:820 av Robert Hannah (L) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:818 Sveriges diplomatiska relationer med Slovenien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Slovenien har goda men sparsamma relationer. År 2010 beslutade dåvarande utrikesminister Carl Bildt att stänga Sveriges ambassad i Ljubljana, Slovenien. År 2012 stängde Slovenien sin

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:297 Färre skolinspektioner av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Statens skolinspektion är en av våra viktigaste myndigheter och har med nuvarande modell verkat i tio år. Myndigheten sköter inte bara tillståndsprövningar av friskolor utan har även det viktiga uppdraget att vara

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Färre skolinspektioner

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:808 Skolor med koppling till extremism av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Vetenskapsskolan i Göteborg uppmärksammas återigen i debatten. Stiftelsen Doku avslöjar att återvändare med koppling till terrororganisationen Islamiska staten anställts som personal på skolan efter att ha återvänt

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:773 Reviderad läroplan kring hedersrelaterat våld och förtryck av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Skolverket medverkade torsdagen den 13 juni på utbildningsutskottets sammanträde för att redovisa sitt arbete med samråd samt underlag till regeringen inför beslut om ny läroplan. I synnerhet

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:772 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:772 Minnesdag för armeniska folkmordet seyfo av Robert Hannah L till Utrikesminister Margot Wallström S Den 24 april i år hölls den första nationella minnesdagen i Frankrike för det armeniska folkmordet seyfoMot bakgrund av ovanstående vill jag fråga utrikesminister Margot Wallström: Avser ministern och regeringen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:772 av Robert Hannah (L) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:745 Pedagogisk omsorg av Mats Wiking S till Utbildningsminister Anna Ekström S Pedagogisk omsorg kan vara ett bra komplement till förskola, och kommunerna har i alla tider erbjudit detta i det som förr kallades dagmamma eller dagbarnvårdare. När den pedagogiska omsorgen 2009 blev inskriven i skollagen så

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:741 av Lotta Johnsson Fornarve (V)

Fråga 2018/19:741 Konferens i Rabat av Lotta Johnsson Fornarve V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 18 juni anordnar de nordiska ambassaderna i Rabat en konferens om förnybar energi, där nordiska aktörer ska ges möjlighet att presentera sina lösningar. 40 procent av Marockos vindkraft sker på ockuperad mark i

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:741 av Lotta Johnsson Fornarve (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:735 av Mats Persson (L)

Fråga 2018/19:735 Säkerställande av att skolplikten gäller samtliga barn av Mats Persson L till Utbildningsminister Anna Ekström S Nyligen uppmärksammades hur ett föräldrapar i Ystad har undanhållit sina barn deras rätt att gå i skolan. Det var först när Skatteverket började undersöka familjens påstådda vistelse utomlands

Inlämnad: 2019-06-10 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:735 av Mats Persson (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)