Dokument & lagar (4 träffar)

Interpellation 2019/20:81 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2019/20:81 Nytt regemente till Umeå av Edward Riedl M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Försvarsberedningen lämnade i slutrapporten förslag om en utökad grundorganisation. Två regementen föreslås återupprättas: Norrlands dragonregemente K 4 i Arvidsjaur och ett regemente i Göteborg. Två regementen

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2019/20:81 av Edward Riedl (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nytt regemente till Umeå

Interpellation 2019/20:39 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2019/20:39 Arbetslöshetsmålet av Edward Riedl M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Socialdemokraternas viktigaste löfte var att nå EU:s lägsta arbetslöshet 2020, och statsminister Stefan Löfven sa att all politik skulle vägas mot att uppnå det målet. Nu har Sverige sedan 2014 rasat från plats 10

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-11-07 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2019/20:39 av Edward Riedl (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslöshetsmålet

Interpellation 2019/20:17 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2019/20:17 EU:s lägsta arbetslöshet år 2020 av Edward Riedl M till Finansminister Magdalena Andersson S Socialdemokraternas viktigaste löfte var att nå EU:s lägsta arbetslöshet år 2020, och statsminister Stefan Löfven sa att all politik skulle vägas mot att uppnå det målet. Nu har Sverige sedan 2014 rasat

Inlämnad: 2019-09-24 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2019/20:17 av Edward Riedl (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:461 av Edward Riedl (M)

Fråga 2014/15:461 Utbildningsministerns nyttjande av regeringsplanet av Edward Riedl M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Enligt uppgift ska statsrådet Gustav Fridolin MP den 11 december 2014 ha nyttjat regeringsplanet för att ta sig mellan Arlanda och Bromma flygplats. Bilvägen mellan dessa två flygplatser är

Inlämnad: 2015-04-16 Besvarare: Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:461 av Edward Riedl (M) (pdf, 77 kB)