Ulla Löfgren (M)

Ulla Löfgren (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Ingenjör
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-11-01 – 2008-09-30
    • Ledig 2004-09-06 – 2004-10-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-09-05
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-30
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2008-09-30
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2008-06-02 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:540 av Löfgren, Ulla (m) 5 juni 2007 Den byråkratiska miljöprövningen
Debatt om förslag 2005/06:NU20 30 maj 2006 Statens stöd till regional projektverksamhet
Interpellationsdebatt 2005/06:245 av Löfgren, Ulla (m) 14 mars 2006 Statens ansvar vid översvämningskatastrofer

Handsfree i bil

Motion 2008/09:T228 av Ulla Löfgren och Inger René (m)

Motion till riksdagen 2008/09:T228 av Ulla Löfgren och Inger René (m) Handsfree i bil m1300 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om handsfree-utrustning i bilar. Motivering Den tekniska utvecklingen går ständigt framåt och teknisk utrustning


Utskottsberedning: 2009/10:TU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T228 av Ulla Löfgren och Inger René (m) (doc, 37 kB)

Vindkraftverk

Motion 2008/09:N214 av Ulla Löfgren och Jan-Evert Rådhström (m)

Motion till riksdagen 2008/09:N214 av Ulla Löfgren och Jan-Evert Rådhström (m) Vindkraftverk m1280 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vindkraftverk. Motivering Ska målet om en utbyggnad av vindkraften inom tio år med tio terawattimmar kunna


Utskottsberedning: 2008/09:NU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:N214 av Ulla Löfgren och Jan-Evert Rådhström (m) (doc, 40 kB)

Inrättande av ett frivilligt nationellt dna-register

Motion 2008/09:So207 av Jan-Evert Rådhström och Ulla Löfgren (m)

Motion till riksdagen 2008/09:So207 av Jan-Evert Rådhström och Ulla Löfgren (m) Inrättande av ett frivilligt nationellt dna-register m1079 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige ska inrätta ett frivilligt nationellt dna-register. Motivering I


Utskottsberedning: 2008/09:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So207 av Jan-Evert Rådhström och Ulla Löfgren (m) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.