Niklas Karlsson (S)

Niklas Karlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 292
Titel Ombudman
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865136
E-post niklas.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-11-15
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2018-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2015-03-25 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 16-. Suppleant finansutskottet 14-16. Ledamot Europarådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Vvs-montören Anders Karlsson och måltidsbiträdet Inga-Lill Karlsson, f. Sandberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Landskrona, slutår 93. Sergeant, Kungl. Wendes Artilleriregemente, A3, Lunds universitet 93-94 .
  • Anställningar

    Landskrona kommun, Socialdemokraterna i Landskrona.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Revisorssuppleant, Systembolaget AB 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Landskrona 94-. Ledamot, kommunstyrelsen 94-98. Ordförande 02-06 och vice ordförande, kommunstyrelsen 06-12. Kommunalråd 02-12. Ordförande, barn-och utbildningsnämnden 99-02. Kommuninvests ekonomiska förening 07-. Vice ordförande, servicenämnden, Region Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Lunds socialdemokratiska studentklubb 97. Styrelsen, Socialdemokraterna, Landskrona. Partistyrelsen, Socialdemokraterna 05-. Ordförande, Socialdemokraterna i Skåne 13-.
  • Litteratur

    De radikala idéernas Lund (97, red. Magnus Wennerhag).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utveckling av Skånes infrastruktur

Motion 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. S Utveckling av Skånes infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för satsningar för en bättre skånsk infrastruktur och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Nationell strategi för Öresundsregionen

Motion 2018/19:2002 av Rikard Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2002 av Rikard Larsson m.fl. S Nationell strategi för Öresundsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behov av en nationell strategi för Öresundsregionen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Öresundsregionen omfattar 4


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2002 av Rikard Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2002 av Rikard Larsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Jämlik sjukvård

Motion 2018/19:2141 av Joakim Sandell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2141 av Joakim Sandell m.fl. S Jämlik sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sjukvården måste utvecklas mot att mer vård i framtiden kan bedrivas i primärvården och att specialistvårdvalen på sjukhusen bör ses över och tillkännager


Utskottsberedning: AU UbU 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2141 av Joakim Sandell m.fl. (S) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2141 av Joakim Sandell m.fl. (S) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.