Annika Lillemets (MP) - Riksdagen

Annika Lillemets (MP)

Annika Lillemets (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 88
Titel Civilingenjör
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865812
E-post annika.lillemets[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22
    • Suppleant 2014-06-26 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant trafikutskottet 10-14, skatteutskottet 10-14, utrikesutskottet 14-16, kulturutskottet 14-16, näringsutskottet 14-16 och socialutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Tage Carlsson och Maria Carlsson, f. Lillemets.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Norrköping, slutår 81. Civilingenjörsexamen, Teknisk fysik och elektroteknik, Linköpings tekniska högskola, 87.
  • Anställningar

    Systemutvecklare och projektledare, Ericsson 87-88, 90-05 och Nokia Data Systems 89-90.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 02-10, gruppledare 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 07-10. Ersättare, Tekniska Verkens styrelse 07-09 och barn- och ungdomsnämnden, Linköping 99-04 och 05-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, partistyrelsen 09-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ojnareskogen och bevarandet av unika naturvärden

Interpellation 2014/15:398 av Jens Holm (V)

Interpellation 2014/15:398 Ojnareskogen och bevarandet av unika naturvärden av Jens Holm V till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP På Gotland finns naturtyper som tillhör Sveriges absolut mest artrika områden. Några av dessa har internationellt unika förekomster av olika naturtyper och arter. Det nuvarande skyddet

Inlämnad: 2015-03-13 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2014/15:398 av Jens Holm (V) (pdf, 108 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ojnareskogen och bevarandet av unika naturvärden

Fristad för visselblåsare

Motion 2014/15:2563 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:2563 av Annika Lillemets m.fl. (MP) Fristad för visselblåsare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige bör bli en fristad för visselblåsare. Motivering Så kallade visselblåsare (whistleblowers)


Utskottsberedning: 2014/15:SfU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2563 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2563 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 67 kB)

Utredning om garanterad inkomst

Motion 2014/15:2526 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:2526 av Annika Lillemets m.fl. (MP) Utredning om garanterad inkomst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att låta utreda hur ett system med garanterad inkomst kan introduceras. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2014/15:SfU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:2526 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:2526 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.