Anders Sjölund (M)

Anders Sjölund (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län
Titel kommunalråd
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-09-06 – 2004-10-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2004-10-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2004-10-31
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

rätt för lärare att beslagta elevs mobiltelefon

Skriftlig fråga 2004/05:120 av Sjölund, Anders (m)

den 15 oktober Fråga 2004/05:120 av Anders Sjölund m till utbildningsminister Thomas Östros om rätt för lärare att beslagta elevs mobiltelefon Vid en av Skolverkets inspektioner av en grundskola i Norrland, framkom att det vid några tillfällen förekommit att lärare funnit anledning att tillfälligtvis beslagta elevs

Inlämnad: 2004-10-15 Besvarare: Thomas Östros (S)

nya förmånsrättslagen

Skriftlig fråga 2004/05:83 av Sjölund, Anders (m)

den 7 oktober Fråga 2004/05:83 av Anders Sjölund m till justitieminister Thomas Bodström om nya förmånsrättslagen Den nya förmånsrättslagen är nu i kraft. Förändringen i förmånsrättslagstiftningen innebär att företagshypoteket omvandlas till en företagsinteckning där värdet enbart får tillgodoräknas upp till 55 Från

Inlämnad: 2004-10-07 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Vägar för ny kommunikationspolitik

Motion 2004/05:T464 av Elizabeth Nyström m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:T464 av Elizabeth Nyström m.fl. m Vägar för ny kommunikationspolitik 1 Våra förslag i korthet Alla prognoser tyder på att trafiken på våra vägar kommer att fortsätta att öka kraftigt. De svenska vägarna är i ett mycket dåligt skick på grund av nedskuret och försummat underhåll de senaste


Utskottsberedning: -2004/05:FiU1 2004/05:NU4 2004/05:SkU20 2004/05:TU1 2004/05:TU10 2004/05:TU11 2004/05:TU2 2004/05:TU4 2004/05:TU7 2004/05:TU9 2005/06:TU1 2005/06:TU12 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (27 yrkanden): 25 avslag, 1 bifall, 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.