Abir Al-Sahlani(C)

Abir Al-Sahlani (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Politiskt sakkunnig
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2014-09-29
    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-06-07
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2011-06-10 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2011-03-16 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökningen av antalet dödsolyckor

Interpellation 2013/14:49 av Bucht, Sven-Erik (S)

den 21 oktober Interpellation 2013/14:49 Ökningen av antalet dödsolyckor av Sven-Erik Bucht (S) till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) I veckan inträffade en fruktansvärd arbetsplatsolycka på SSAB:s anläggning i Luleå. Två arbetare omkom efter att ha dränkts i tjära. Tyvärr

Inlämnad: 2013-10-21 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ökningen av antalet dödsolyckor

Svenska muslimers diskriminering

Motion 2013/14:A380 av Abir Al-Sahlani (C)

Motion till riksdagen 2013/14:A380 av Abir Al-Sahlani (C) Svenska muslimers diskriminering C387 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om diskriminering mot svenska muslimer samt tillämpningen av terrorbrottslagstiftningen i syfte att motverka diskriminering


Utskottsberedning: 2013/14:AU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A380 av Abir Al-Sahlani (C) (doc, 55 kB)

Söka asyl på ambassader

Motion 2013/14:Sf361 av Abir Al-Sahlani (C)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf361 av Abir Al-Sahlani (C) Söka asyl på ambassader C388 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att möjliggöra för utländska medborgare att söka asyl vid svenska ambassader utomlands. Motivering Världen är ännu


Utskottsberedning: 2013/14:SfU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf361 av Abir Al-Sahlani (C) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.