Caroline Szyber (ChrDem)

Avgången riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm
Title Jurist.
Born 1981

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2014-03-01 – 2014-09-29
    • Ledig ersättare 2013-08-22 – 2014-02-28
    • Alternate member 2010-10-04 – 2013-08-21
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-05-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2016-10-10
    • Committee on Civil Affairs

    • Chair 2017-05-01 – 2018-09-24
    • Member 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Chair 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-140929). Ledamot justitieutskottet 10-14 och ordförande civilutskottet 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 10-, EU-nämnden 10- och justitieutskottet 14-. Ledamot Svensk-israelska parlamentariska vänskapsföreningen, Svensk-vitryska nätverket, Burmagruppen, Kurdiskt nätverk, Ordförande Svensk-taiwanesiska parlamentarikerförbundet.
  • Utbildning

    Jur.kand. Stockholms universitet 06. Fil.mag. statsvetenskap, Lunds universitet 06.
  • Anställningar

    Jurist, advokatbyrå i Stockholm 06-07. Politiskt sakkunnig, Kristdemokraternas riksdagskansli 07-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Vapenexportkontrollrådet 11. Ledamot, Kronofogdens insynsråd 14-. Ledamot, Domstolsverkets insynsråd 11-. Ledamot, Boverkets insynsråd 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Bostadspolitisk talesperson för Kristdemokraterna. Ledamot, Internationella juristkommissionen 03-07, ordförande 07-09, sammankallande i valberedningen 10-12. Ledamot, distriktsstyrelsen för Kristdemokraterna, Stockholm 08-. Ledamot Action Aid 10-14. Vice ordförande, Östermalms lokalavdelning 09-. Distriktsordförande, Kristdemokraterna Stockholm 11-15, ledamot i partistyrelsen 14-.
  • Bostadsort

    Stockholm

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering

Motion 2017/18:4202 av Ola Johansson m.fl. (C, KD, M)

Motion till riksdagen 2017/18:4202 av Ola Johansson m.fl. C, KD, M med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör vidareutveckla reformen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Med växande


Utskottsberedning: 2018/19:CU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:4202 av Ola Johansson m.fl. (C, KD, M) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4202 av Ola Johansson m.fl. (C, KD, M) (pdf, 69 kB)

Fastighetsförsäkringar

Skriftlig fråga 2017/18:1306 av Caroline Szyber (KD)

Fråga 2017/18:1306 Fastighetsförsäkringar av Caroline Szyber KD till Statsrådet Heléne Fritzon S I samband med att anvisningslagen trädde i kraft den 1 mars 2016 blev alla kommuner skyldiga att efter anvisning ta emot nyanlända för bosättning. För många kommuner innebar uppgiften att tillhandahålla bostäder åt nyanlända

Inlämnad: 2018-05-16 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1306 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd. Propositionen i korthet


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Ett välfärdslöfte att lita på 1 Ett bättre Sverige är möjligt 2 Alliansens bedömning av det ekonomiska läget


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 331 kB) Motion 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 406 kB)

med anledning av prop. 2017/18:240 Verkställbarhet av beslut om bygglov, rivningslov och marklov

Motion 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. (M, KD, C)

Motion till riksdagen 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. M, KD, C med anledning av prop. 2017/18:240 Verkställbarhet av beslut om bygglov, rivningslov och marklov Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om verkställbarhet av beslut om lov och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:CU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. (M, KD, C) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. (M, KD, C) (pdf, 76 kB)

Kooperationen

Skriftlig fråga 2017/18:1217 av Caroline Szyber (KD)

Fråga 2017/18:1217 Kooperationen av Caroline Szyber KD till Statsrådet Heléne Fritzon S I förslaget till ny lag om ekonomiska föreningar finns en del bra delar som stärker ekonomiska föreningar och det kooperativa företagandet. Kooperativa företag är en viktig del av det svenska näringslivet, och enbart de 100 största

Inlämnad: 2018-04-20 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1217 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap

Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att när det är aktuellt att samtidigt använda donerade ägg och spermier i


Utskottsberedning: 2017/18:SoU20
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 87 kB)

Allmänna arvsfonden

Skriftlig fråga 2017/18:1148 av Caroline Szyber (KD)

Fråga 2017/18:1148 Allmänna arvsfonden av Caroline Szyber KD till Statsrådet Lena Hallengren S Allmänna arvsfonden ska främja verksamhet av ideell karaktär till förmån för barn, unga och personer med funktionsnedsättning. Fonden inrättades 1928 sedan arvsrätten för kusiner tagits bort. För personer som avlidit utan att

Inlämnad: 2018-04-05 Svarsdatum: 2018-04-11 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1148 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2017/18:168 Stärkt försäkringsskydd för studerande och företagare

Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:168 Stärkt försäkringsskydd för studerande och företagare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om beräkning av sjukpenninggrundande inkomst för personer som är med och startar en verksamhet


Utskottsberedning: 2017/18:SfU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 67 kB)

med anledning av prop. 2017/18:129 Skriftlighetskrav vid telefonförsäljning

Motion 2017/18:4024 av Caroline Szyber m.fl. (KD, M, C, L)

Motion till riksdagen 2017/18:4024 av Caroline Szyber m.fl. KD, M, C, L med anledning av prop. 2017/18:129 Skriftlighetskrav vid telefonförsäljning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skriftlighetskravet vid telefonförsäljning ska gälla vid samtliga telefonavtal där


Utskottsberedning: 2017/18:CU36
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4024 av Caroline Szyber m.fl. (KD, M, C, L) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4024 av Caroline Szyber m.fl. (KD, M, C, L) (pdf, 70 kB)