Runar Patriksson (FP)

Runar Patriksson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Värmlands län
Titel rektor
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-09-30
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Moderna transporter
Debatt om förslag 2005/06:TU5 30 maj 2006 Moderna transporter
Stillbild från Debatt om förslag: Norden
Debatt om förslag 2005/06:UU16 17 maj 2006 Norden
Stillbild från Debatt om förslag: Luftfartsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:TU11 23 mars 2006 Luftfartsfrågor
Stillbild från Debatt om förslag: Väg- och fordonsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:TU8 8 mars 2006 Väg- och fordonsfrågor

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06:160 Moderna transporter

Motion 2005/06:T33 av Erling Bager m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förberedelserna för att inrätta ett svenskt båtregister skall avbrytas. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att införa förarbevis för att framföra vissa fritidsbåtar. Nej


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:T33 av Erling Bager m.fl. (fp) (doc, 43 kB) Motion 2005/06:T33 av Erling Bager m.fl. (fp) (pdf, 168 kB)

med anledning av prop. 2005/06:132 Renovering och modifiering av artillerisystemet Haubits 77B

Motion 2005/06:Fö5 av Allan Widman m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2005/06:132 i dess helhet. Motivering Ett enigt försvarsutskott yttrade i betänkandet Försvar samt beredskap mot sårbarhet budgetåret 2006 följande beträffande förslaget om renovering och modifiering av artillerisystemet Haubits 77B. I propositionen


Utskottsberedning: 2005/06:FöU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fö5 av Allan Widman m.fl. (fp) (doc, 44 kB) Motion 2005/06:Fö5 av Allan Widman m.fl. (fp) (pdf, 158 kB)

med anledning av framst. 2005/06:RRS21 Riksrevisionens styrelses framställning angående statens insatser för att säkerställa en god kommunal beredskap för oljekatastrofer

Motion 2005/06:Fö4 av Allan Widman m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om tillsynen av kommunernas oljeberedskap. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett statligt ansvar för oljebekämpningen under saneringsfasen vid stora oljeolyckor som rör flera


Utskottsberedning: 2005/06:FöU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Fö4 av Allan Widman m.fl. (fp) (doc, 45 kB) Motion 2005/06:Fö4 av Allan Widman m.fl. (fp) (pdf, 176 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.