Reza Khelili Dylami (M)

Reza Khelili Dylami (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2006-11-15
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-11-16 – 2007-09-17
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-05-07
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-05-08 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Introduktionsutbildning för nyanlända flyktingar och invandrare

Motion 2007/08:A235 av Reza Khelili Dylami (m)

Motion till riksdagen 2007/08:A235 av Reza Khelili Dylami m Introduktionsutbildning för nyanlända flyktingar och invandrare m1195 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utbildning för nyanlända flyktingar och invandrare. Motivering Undersökningar


Utskottsberedning: 2007/08:AU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:A235 av Reza Khelili Dylami (m) (doc, 39 kB) Motion 2007/08:A235 av Reza Khelili Dylami (m) (pdf, 125 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.