Ragnhild Pohanka (-)

Ragnhild Pohanka (MP)

Född år 1932
Avliden den 18 november 2021

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-02-23 – 1998-10-05
    • Ledig 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-01-22
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

barnbidrag

Skriftlig fråga 1997/98:1103 av Pohanka, Ragnhild (mp)

Fråga 1997/98:1103 av Ragnhild Pohanka mp till socialministern om barnbidrag den 2 oktober När barnbidragen återställdes till 750 kr per barn och månad var lagstiftarnas avsikt att ge barnen och barnfamiljerna en bättre situation. Efter faktainsamling hur kommunerna har handlat, när det gäller familjer som har socialbidrag,

Inlämnad: 1998-10-02 Besvarare: socialminister Margot Wallström (S)

reumatikersjukhusen

Skriftlig fråga 1997/98:1039 av Pohanka, Ragnhild (mp)

Fråga 1997/98:1039 av Ragnhild Pohanka mp till statsrådet Maj-Inger Klingvall om reumatikersjukhusen den 24 augusti Sverige har cirka en miljon reumatiker. Det är vår största folksjukdom och en stor del av dem är beroende av vård, mediciner och rehabilitering. En väl fungerade vård och rehabilitering är av största

Inlämnad: 1998-08-24 Besvarare: socialminister Margot Wallström (S)

etnisk rensning

Skriftlig fråga 1997/98:980 av Pohanka, Ragnhild (mp)

Fråga 1997/98:980 av Ragnhild Pohanka mp till statsrådet Pierre Schori om etnisk rensning den 3 augusti Allt pekar på att Krajina i Kroatien är det område där nödhjälpen fungerar bäst. Det är ju det område där president Tudjman lyckats bäst med utrensningen av serber. Det betyder att avvisade bosnienkroater som ej

Inlämnad: 1998-08-03 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se