Peter Danielsson (M)

Peter Danielsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel kommunikationskonsult
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-11-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-11-08
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-08
    • Ledamot 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2002/03:120 2003 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2002/03:N21 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:N21 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av skr. 2002/03:120 2003 års redogörelse för företag med statligt ägande 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Skrivelsen 3 4 Statligt företagande snedvrider konkurrensen 3 4.1 Oklara motiv till


Utskottsberedning: 2003/04:NU4
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

med anledning av prop. 2002/03:142 Vissa ägarfrågor m.m. rörande AB Svensk Exportkredit

Motion 2002/03:N20 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:N20 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av prop. 2002/03:142 Vissa ägarfrågor m.m. rörande AB Svensk Exportkredit 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 12 2 Förslag till riksdagsbeslut 13 3 Den skyndsamma behandlingen 13 4 Det undermåliga beslutsunderlaget 14 5 Avtalskonstruktionen 14


Utskottsberedning: 2002/03:NU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2002/03:116 Tredimensionell fastighetsbildning

Motion 2002/03:Bo14 av Marietta de Pourbaix-Lundin m.fl. (m, fp, kd, c)

Motion till riksdagen 2002/03:Bo14 av Marietta de Pourbaix-Lundin m.fl. m, fp, kd, c med anledning av prop. 2002/03:116 Tredimensionell fastighetsbildning 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av harmonisering av plan- och bygglagen 1987:10PBL.


Utskottsberedning: 2003/04:BoU2
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.