Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2011/12:405 av Carlsson i Hisings Backa, Gunilla (S) 12 juni 2012 Kulturarvslyftet
Debatt om förslag 2011/12:KrU1 8 december 2011 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
Interpellationsdebatt 2011/12:135 av Högman, Berit (S) 6 december 2011 Kulturarvslyftet
Interpellationsdebatt 2011/12:134 av Högman, Berit (S) 6 december 2011 Digital radio

Dokument:

höjd åldersgräns och ersättning för praktiserande läkare

Skriftlig fråga 2003/04:1608 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 8 september Fråga 2003/04:1608 av Lena Adelsohn Liljeroth m till socialminister Lars Engqvist om höjd åldersgräns och ersättning för praktiserande läkare Från såväl politiskt som nationalekonomiskt håll betonas nu vikten av att svenska folket inte ska pensionera sig för tidigtutan helst fortsätta arbeta längre

Inlämnad: 2004-09-08 Besvarare: Lars Engqvist (S)

statliga myndigheter som konkurrerar ut privata företag på kulturområdet

Skriftlig fråga 2003/04:1583 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 30 augusti Fråga 2003/04:1583 av Lena Adelsohn Liljeroth m till kulturminister Marita Ulvskog om statliga myndigheter som konkurrerar ut privata företag på kulturområdet Släktforskning är en hobby som lockar alltfler. Tack vare Internet är det i dag relativt enkelt att ta av det rika material som finns i de unika

Inlämnad: 2004-08-30 Besvarare: Marita Ulvskog (S)

kostnader i samband med rymningen från Hall

Skriftlig fråga 2003/04:1487 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 3 augusti Fråga 2003/04:1487 av Lena Adelsohn Liljeroth m till justitieminister Thomas Bodström om kostnader i samband med rymningen från Hall Kriminalvården i Sverige kostar ca 5 miljarder kronor i år, men ekonomin sägs ändå vara hårt ansträngd. Bristerna i säkerheten har under året blivit uppenbara, fångar måste

Inlämnad: 2004-08-03 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.