Ingvar Johnsson (-)

Ingvar Johnsson (S)

Född år 1942
Avliden den 3 juni 2011

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1993-02-18
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-04-17
    • Ledamot 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1998-12-04
    • Ledamot 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-12-04 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-06
    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-10-07 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:56 Transportpolitik för en hållbar utveckling

Motion 1997/98:T38 av Kjell Nordström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:T38 av Kjell Nordström m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:56 Transportpolitik för en hållbar utveckling Trollhätte kanal och Vänersjöfarten har stor regionalpolitisk betydelse. Vänersjöfarten är en viktig transportnäring i dag går 3 miljoner ton med skogsprodukter, pappersmassa, malm,


Utskottsberedning: -1997/98:TU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Forskning och utbildning vid de västsvenska högskolorna

Motion 1997/98:Ub480 av Ingvar Johnsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub480 av Ingvar Johnsson m.fl. s Forskning och utbildning vid de västsvenska högskolorna De västsvenska länen, Halland och Västra Götaland med över 1,7 miljoner invånare, är för sin framtid och utveckling mer än någonsin beroende av en utbildning och forskning som växer. Därför är det


Utskottsberedning: -1997/98:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ämneslärarutbildning i teckenspråk

Motion 1997/98:Ub411 av Ingvar Johnsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub411 av Ingvar Johnsson m.fl. s Ämneslärarutbildning i teckenspråk Behov av ämneslärarutbildning i teckenspråk Sedan teckenspråket fick status av ett eget, fullvärdigt språk i början av 80-talet först i världen erkänt av Sverige har intresset för och behovet av utbildning och undervisning


Utskottsberedning: -1997/98:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.