Bosse Ringholm (S)

Bosse Ringholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. statsråd
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1982-10-11 – 1982-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1976-05-03 – 1976-06-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Statsrådsberedningen

    • Vice statsminister 2006-03-27 – 2006-10-06
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-03-20
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1999-04-12 – 2004-10-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-03-21 – 2006-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

EU:s konstitution

Interpellation 2005/06:453 av Fridolin, Gustav (mp)

den 22 maj Interpellation 2005/06:453 av Gustav Fridolin mp till vice statsminister Bosse Ringholm s EU:s konstitution För drygt ett år sedan röstade de franska och nederländska folken i folkomröstningar klart och tydligt nej till den föreslagna EU-konstitutionen. Eftersom ändringar av fördragen måste godkännas

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: EU:s konstitution

Statsrådsberedningen annandagen 2004

Interpellation 2005/06:408 av Widman, Allan (fp)

den 16 maj Interpellation 2005/06:408 av Allan Widman fp till statsminister Göran Persson s Statsrådsberedningen annandagen 2004 Det stora intresse som nu riktas mot vad statssekreterare Lars Danielsson gjorde eller inte gjorde på annandagen 2004 är naturligt. Det beror på att statsminister Göran Persson förklarat

Inlämnad: 2006-05-16 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statsrådsberedningen annandagen 2004

Nationell samling bakom svensk ansökan om vinter-OS 2018

Interpellation 2005/06:283 av Bergström, Sven (c)

den 2 mars Interpellation 2005/06:283 av Sven Bergström c till vice statsminister Bosse Ringholm s Nationell samling bakom svensk ansökan om vinter-OS 2018 Hela Sverige gläds med våra duktiga vinterolympier som medverkat till Sveriges bästa OS genom tiderna. Sju guld, två silver och fem brons placerade Sverige på

Inlämnad: 2006-03-02 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nationell samling bakom svensk ansökan om vinter-OS 2018

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se