Ameer Sachet (S)

Ameer Sachet (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-04-28 – 2006-02-20
    • Statsrådsersättare 2006-02-21 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-19 – 2002-12-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-02-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

kulturarbetares villkor på arbetsmarknaden

Skriftlig fråga 2002/03:277 av Sachet, Ameer (s)

den 11 december Fråga 2002/03:277 av Ameer Sachet s till kulturminister Marita Ulvskog om kulturarbetares villkor på arbetsmarknaden I dag finns det allt för många kulturarbetare som är arbetslösa runt om i landet. Kulturarbetarna har svårt att försörja sig, arbetstillfällena är begränsade och konkurrensen om de befintliga

Inlämnad: 2002-12-11 Besvarare: Marita Ulvskog (S)

studiefinansiering för personer över 50 år

Skriftlig fråga 2002/03:236 av Sachet, Ameer (s)

den 4 december Fråga 2002/03:236 av Ameer Sachet s till utbildningsminister Thomas Östros om studiefinansiering för personer över 50 år Utvecklingen med en åldrande befolkning innebär en stor utmaning för svensk ekonomi och det svenska välfärdssystemet. I dag har de som fyllt 5055 år möjlighet att komplettera sina

Inlämnad: 2002-12-04 Besvarare: Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se