John E Weinerhall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Östergötlands län, plats 325
Titel
Fil.stud.
Född år
1995
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Utrikesutskottet

Ledamot

Socialutskottet

Suppleant

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2018-09-24 – 2026-09-21

Kulturutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2022-10-27
Ledamot
2021-02-02 – 2022-09-26
Suppleant
2018-10-02 – 2021-02-02

Utrikesutskottet

Ledamot
2022-10-27 – 2026-09-21
Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2018-10-02 – 2019-06-17

Socialutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2026-09-21
Suppleant
2018-10-02 – 2022-09-26

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
2024-05-23 – 2024-06-18

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant
2022-10-26 – 2024-10-31

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Litteratur

Diagnos Sverige: En antologi om framtidens hälsa (18).

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 18–. Ledamot kulturutskottet 21– och utrikesutskottet 22–. Suppleant trafikutskottet 18–19, kulturutskottet 18–21 och socialutskottet 18–. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 22–.

Föräldrar

Företagaren Erik Simons Eriksson och undersköterskan Susanne Weinerhall.

Utbildning

Ekonomiprogrammet, Kunskapsgymnasiet, Norrköping 11–13. Komvux, Norrköping 15–16. Statsvetenskap, Linköpings universitet 17–. Kurser i religionsvetenskap och litteraturvetenskap, Linnéuniversitetet.

Anställningar

Lantarbetare, Bränntorp gård 10–15. Konsult, ML Resurs 13–15. Kommunikatör, Mediakonsulterna 13. Butikspersonal, Stockholms Dragspelsservice AB 13–18.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, Spelmarknadsutredningens parlamentariska referensgrupp 18–20.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Finspång 14–16. Ledamot, demokratiberedningen, Finspång 13–15. Ledamot, lärandeberedningen, Finspång 15–16. Ersättare, Finspångs samordningsförbund 14–16. Regionfullmäktig, Region Östergötland 14–18. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden 14–18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämndens utskott för uppföljning 14–18. Ersättare, socialnämnden, Linköpings kommun.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Vice ordförande, Moderata ungdomsförbundet Norrköping, 12–14. Vice ordförande, Moderat skolungdom Östergötland 12–13 och ordförande 13–14. 1:e vice distriktsordförande, Moderata ungdomsförbundet Östergötland 14–15 och ordförande 15–18. 2:e vice förbundsordförande, Moderata ungdomsförbundet 18–. Kursledning för WASS 15–.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Åtgärder riktade mot spelmarknaden med anledning av coronakrisen

    Skriftlig fråga 2019/20:1169 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2019/20:1169 Åtgärder riktade mot spelmarknaden med anledning av coronakrisen av John Weinerhall M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den 7 april uttalade sig statsrådet Shekarabi i medierna om spelmarknaden angående att casinospelandet hos vissa mindre spelbolag har ökat. Den ökning av casinospelande som Spelinspektionen
    Inlämnad
    2020-04-08
    Besvarare
    Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)
  • Statliga bolags utlämnande av handlingar

    Skriftlig fråga 2019/20:657 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2019/20:657 Statliga bolags utlämnande av handlingar av John Weinerhall M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Konsumentombudsmannen KO har efter en anmälan från Branschföreningen för Onlinespel begärt ut handlingar från AB Svenska Spel. Anmälan går i korthet ut på att Svenska Spel i sitt TV4-sända trisskrap underlåter
    Inlämnad
    2019-12-17
    Besvarare
    Näringsminister Ibrahim Baylan (S)
  • Statens fastighetsverks hyreshöjningar

    Skriftlig fråga 2019/20:653 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2019/20:653 Statens fastighetsverks hyreshöjningar av John Weinerhall M till Statsrådet Per Bolund MP Statens fastighetsverk har att förvalta för landet viktiga kulturbyggnader som utgör en omistlig del av det svenska kulturarvet. Många av dessa fastigheter inhyser viktiga kulturella verksamheter såsom museer. Ett
    Inlämnad
    2019-12-17
    Besvarare
    Statsrådet Per Bolund (MP)
  • Bevarandet av Sancta Birgitta Klostermuseum

    Skriftlig fråga 2019/20:649 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2019/20:649 Bevarandet av Sancta Birgitta Klostermuseum av John Weinerhall M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Sancta Birgitta Klostermuseum i Vadstena är i dag ett stiftelseägt museum som på ideell basis arbetar för hågkomsten av heliga Birgittas liv och gärningar. Man förvaltar medeltida kulturarv
    Inlämnad
    2019-12-16
    Besvarare
    Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)
  • Tobaksproduktdirektivet

    Skriftlig fråga 2019/20:457 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2019/20:457 Tobaksproduktdirektivet av John Weinerhall M till Socialminister Lena Hallengren S Nederländernas regering har nyligen föreslagit att förbjuda snusning på uteserveringar i landet. Detta trots ingen någonsin har dött av att snusa och att snus inte ens får säljas i Holland på grund av EU:s exportförbud.
    Inlämnad
    2019-11-20
    Besvarare
    Socialminister Lena Hallengren (S)
  • Tobaksbruket och ANDT-strategin

    Skriftlig fråga 2019/20:455 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2019/20:455 Tobaksbruket och ANDT-strategin av John Weinerhall M till Socialminister Lena Hallengren S Rökning beräknas i Sverige leda till över 10 000 dödsfall per år, och omkring 100 000 svenskar insjuknar varje år i rökrelaterade sjukdomar. Sverige har samtidigt EU:s lägsta tobaksrelaterade dödlighet. I 24 av
    Inlämnad
    2019-11-20
    Besvarare
    Socialminister Lena Hallengren (S)
  • Garantier för export av naturgas

    Skriftlig fråga 2019/20:109 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2019/20:109 Garantier för export av naturgas av John Weinerhall M till Statsrådet Anna Hallberg S Många länder runt om i världen har ett stort beroende av kol för såväl uppvärmning som elproduktion, men samtidigt skulle utsläppen av koldioxid behöva minska. Sverige har en i princip koldioxidfri elproduktion. Detta
    Inlämnad
    2019-10-07
    Besvarare
    Statsrådet Anna Hallberg (S)
  • Vårdmomsen

    Skriftlig fråga 2018/19:905 av John Weinerhall (M)

    Fråga 2018/19:905 Vårdmomsen av John Weinerhall M till Finansminister Magdalena Andersson S Sedan den 1 juli i år tillämpar Skatteverket momsbeskattning av konsulttjänster i vården. Det innebär att kostnaden för inhyrd personal, andra konsulttjänster och användande av en hel del underleverantörer nu blir mycket kostsamt
    Inlämnad
    2019-08-20
    Besvarare
    Finansminister Magdalena Andersson (S)

Filter

Valda filter