Driftsstöd till icke-statliga flygplatser
Motion 2020/21:242 av Eric Westroth (SD)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Trafikutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2020-09-22
- Granskad
- 2020-09-22
- Hänvisad
- 2020-10-14
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett utökat och förutsägbart driftsstöd till de icke statligt ägda flygplatserna och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Sverige är ett stort och glesbefolkat land. Vi är EU:s 3:e största land, samtidigt som vi är EU:s näst mest glesbefolkade land. Denna kombination gör att det finns ett stort behov av flygtransporter i Sverige, till skillnad från många andra länder som är såväl mindre som mer tätbefolkade.
Tidigare tog staten ett större ansvar när det gällde att hålla en infrastruktur med flygplatser i Sverige. Tyvärr har staten under åren avyttrat flera flygplatser, varav många har hamnat i sina respektive och många gånger motvilliga kommuners och regioners ägo. Staten har dock behållit de mest frekvent trafikerade och mest lönsamma flygplatserna i sin egen ägo och kan därför lite slarvigt säga att man plockat russinen ur kakan.
Det borde dock ankomma på staten att man kan ha en fungerande flyginfrastruktur och tillgänglighet för hela landet och man bör därför utreda hur man på bästa och mest effektiva sätt kan stödja de icke statligt ägda flygplatserna finansiellt.
Eric Westroth (SD) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett utökat och förutsägbart driftsstöd till de icke statligt ägda flygplatserna och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Trafikutskottet
Betänkande 2020/21:TU14 - Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.