Dokument & lagar (152 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:943 Möjligheten att sätta upp bevakningskameror av Boriana Åberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När den nya lagstiftningen om kamerabevakning trädde i kraft i augusti 2018 tog Datainspektionen över tillståndshanteringen från länsstyrelserna. Tyvärr har myndigheten stora svårigheter

Inlämnad: 2019-09-02 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:943 av Boriana Åberg (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:918 Utrikesministerns uttalande i samband med högnivåbesök från Iran av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Värderingar bör vara kärnan i all politik, även utrikespolitiken. Samtal och diplomati tillhör de viktigaste verktygen i utrikespolitiken, men för en regering som stoltserar

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:895 Förtrycket av kvinnor i Iran av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Irans utrikesminister Javad Zarif kommer att besöka Stockholm den 2021 augusti och träffar då utrikesminister Margot Wallström. Iran är ett land där kvinnors politiska, ekonomiska, kulturella och individuella rättigheter

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:893 Taiwans deltagande i internationella FN-sammanhang av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1971 har Folkrepubliken Kina blockerat Republiken Kinas Taiwans möjligheter att delta i internationella FN-sammanhang. Folkrepubliken Kina stod bakom tillbakadragandet av Republiken Kinas

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:889 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:889 Angående Postnord av Boriana Åberg M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Vid beställning/import av varor från land utanför EU betalar beställaren tull- och momsavgift. Försändelsen tas emot av Postnord och hålls kvar tills ovannämnda kostnader är betalda. Inte sällan slarvar Postnord bort försändelserna,

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:889 av Boriana Åberg (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:888 Gemensamt nordiskt agerande mot våldsbejakande grupper av Hans Wallmark M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Norge har i dagarna skakats av ett våldsdåd riktat mot en moské som hade kunnat få dramatiska och allvarliga konsekvenser. I samband med detta har landets statsminister Erna

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:887 Åtgärder mot Kina av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Läget i Hongkong försämras dag för dag. Demokratiaktivister och frihetsvänner möter ett växande motstånd och en växande brutalitet. I bakgrunden finns även de hot Folkrepubliken Kina kan komma att verkställa. Åtskilligt har

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-08-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:869 Situationen i Katalonien av Betty Malmberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan två år sitter några katalanska regionpolitiker i Spanien arresterade. Nu har en arbetsgrupp med koppling till FN-organet för mänskliga rättigheter OHCHR framfört till Spanien att fångarna ska friges då de anses

Inlämnad: 2019-08-05 Svarsdatum: 2019-08-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:863 Oppositionella röster i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S I det alltmer auktoritära Ryssland har otaliga attacker och mord på oppositionella, människorättsförsvarare och journalister skett under senare år. Mordet på oppositionsledaren Boris Nemtsov på öppen gata

Inlämnad: 2019-08-02 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:862 Situationen i Hongkong av Åsa Coenraads M till Utrikesminister Margot Wallström S Hongkong har sedan den 1 juli 1997 varit en del av Folkrepubliken Kina. Dessförinnan var Hongkong en kronkoloni till Storbritannien. Överlämnandet av Hongkong föregicks av ett internationellt avtal mellan Storbritannien

Inlämnad: 2019-08-01 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:841 Försvarsberedningens säkerhetspolitiska bedömning av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I december 2017 presenterade Försvarsberedningen sin delrapport Motståndskraft, där inriktningen för uppbyggandet av det civila försvaret och det svenska totalförsvaret angavs. Utgångspunkten

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:822 Rysslands rösträtt i Europarådet av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan Rysslands illegala annektering av Krim 2014 har det funnits en bred politisk uppbackning i Sverige bakom stöd till Ukraina och uppslutning bakom internationell rätt. Rysslands rösträtt i Europarådet den

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:816 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:816 Anonyma vittnen av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 3 april beslutade riksdagen om ett tillkännagivande till regeringen om att utreda möjligheten till anonyma vittnen vid allvarlig brottslighet, exempelvis vid hot från gäng. Lite drygt en vecka senare i en

Inlämnad: 2019-06-24 Svarsdatum: 2019-07-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:816 av Johan Forssell (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:812 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:812 Försäljningen av Metria av Lars Beckman M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Regeringen har nyligen överlämnat skrivelsen 2019 års redogörelse för företag med statligt ägande till riksdagen. I skrivelsen framkommer att det sammanlagda värdet på statens bolagsportfölj under 2018 ökade med ca 60 miljarder

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-18 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:812 av Lars Beckman (M) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:804 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:804 Minskat entreprenörskap av Betty Malmberg M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Nyligen presenterades årets rapport från Global Entrepreneurship Monitor GEMDet är en rapport från ett internationellt forskningsprojekt som årligen mäter och analyserar hur det står till med ett lands entreprenörskap.

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:804 av Betty Malmberg (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:800 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:800 Statlig uthyrning av jordfräsar av Lars Beckman M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Arento AB är ett helsvenskt statligt bolag som ingår i Sveviakoncernen och som verkar på en starkt konkurrensutsatt marknad. Bolaget ägnar sig åt uthyrning av maskiner, verktyg och bilar. På samtliga orter där Arento

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:800 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB)