Dokument & lagar (7 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1304 av Hans Hoff (S)

Fråga 2017/18:1304 En polishögskola i Halmstad av Hans Hoff S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Regeringens politik för att statliga jobb ska komma hela Sverige till del har lett till att den största omlokaliseringen av statliga jobb på ett decennium nu håller på att genomföras. För västra Sverige har denna viktiga

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1304 av Hans Hoff (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:653 av Hans Hoff (S)

Fråga 2017/18:653 En polishögskola i Västsverige av Hans Hoff S till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Regeringen gör en storsatsning på polisen. De kommande åren ska antalet polisanställda öka med 10 000. För att nå målet om 10 000 fler polisanställda har regeringen konstaterat att två nya polishögskolor

Inlämnad: 2018-01-24 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:653 av Hans Hoff (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:76 av Johan Büser (S)

Fråga 2017/18:76 NMR och demonstrationsrätten av Johan Büser S till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Den nazistiska organisationen Nordiska motståndsrörelsen, NMR, har nyligen genomfört två marscher i centrala Göteborg. Gruppen hade vid det ena tillfället inget tillstånd att demonstrera, och vid det andra

Inlämnad: 2017-10-06 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:76 av Johan Büser (S) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2006/07:1100 av Wikén, Stefan (s)

den 27 april Fråga 2006/07:1100 Parlamentarisk utredning om lagen om ekonomiska föreningar av Stefan Wikén s till justitieminister Beatrice Ask m Statsrådet svarade i januari på frågan om översyn och modernisering av lagen om ekonomiska föreningar föreningslagenStatsrådet svarade positivt på detta och att arbetet

Inlämnad: 2007-04-27 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2006/07:795 av Wikén, Stefan (s)

den 2 mars Fråga 2006/07:795 Nedre promillegräns för sjöfylleri av Stefan Wikén s till justitieminister Beatrice Ask m År 1999 införde vi en gräns för grovt sjöfylleri. Därefter har det under lång tid diskuterats en nedre promillegräns för sjöfylleri. Rattfylleriutredningen, som tillsattes av den socialdemokratiska

Inlämnad: 2007-03-02 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2006/07:423 av Wikén, Stefan (s)

den 22 december Fråga 2006/07:423 Översyn av lagen om ekonomiska föreningar av Stefan Wikén s till justitieminister Beatrice Ask m Efter en systematisk modernisering med språkliga förbättringar och förändringar på flera punkter beslutade riksdagen under förra året om en ny aktiebolagslag. Den dåvarande regeringen

Inlämnad: 2006-12-22 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2006/07:400 av Hoff, Hans (s)

den 20 december Fråga 2006/07:400 Indrivning av böter för utländska trafikanter av Hans Hoff s till statsrådet Åsa Torstensson c Sedan några år har trafikpolisen rätt att stoppa fortsatt färd för lastbilar som är överlastade tills betalning för överlastavgift är erlagd. Detta har slagit väl ut. När det gäller

Inlämnad: 2006-12-20 Besvarare: Beatrice Ask (M)