Dokument & lagar (4 291 träffar)

Interpellation 2019/20:193 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2019/20:193 Insynsråd hos SCB av Mattias Karlsson i Luleå M till Finansminister Magdalena Andersson S Insynsråden vid de statliga myndigheterna har en viktig uppgift. Ett insynsråds uppgift är att utöva insyn och att ge myndighetschefen råd. Det tillgodoser behovet av demokratisk insyn och medborgerligt

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-20 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Interpellation 2019/20:193 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:572 av Ola Möller (S)

Fråga 2019/20:572 Sexistisk reklam och respekten för Reklamombudsmannens utslag av Ola Möller S till Statsrådet Lena Micko S I början av månaden blev ett företag i två fall fällt av Reklamombudsmannen för sexistisk reklam. Några dagar efter att dom hade fallit lade företaget upp en ny utmanande reklamfilm, som i mina

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:572 av Ola Möller (S) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2019/20:182 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2019/20:182 Kommunsektorns ekonomiska problem av Jan Ericson M till Statsrådet Lena Micko S Larmen från den svenska kommun- och landstings-regionsektorn kommer i strid ström, trots högkonjunktur med goda skatteintäkter. Orsakerna är flera. Demografiska förändringar med en större andel äldre och barn, kraftigt

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-10 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Interpellation 2019/20:182 av Jan Ericson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:238 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:238 Tillförlitligheten i regeringens uttalanden av Lars Beckman M till Finansminister Magdalena Andersson S När statsrådet Anders Ygeman var i Gävle påstods det att Gävle kommun skulle få 34,7 miljoner kronor extra år 2020. Nu visar det sig att det som påstods vara en ökning i själva verket är en minskning

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-11-04 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:238 av Lars Beckman (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:223 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:223 Växande kommunal låneskuld av Tobias Andersson SD till Finansminister Magdalena Andersson S Enligt en aktuell rapport från kommunernas gemensamma upplåningsinstitut Kommuninvest ökade kommunernas skuld i fjol med 52 miljarder kronor till 656 miljarder. Kommuninvest skriver att den huvudsakliga drivkraften

Inlämnad: 2019-10-21 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:223 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:185 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2019/20:185 Myndighetskluster av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Lena Micko S Myndigheterna i Sverige följer i dag inte några riktlinjer kring samlokalisering av regionala huvudkontor, och därför kan individer med ärenden hos flera myndigheter tvingas färdas kilometerlånga avstånd för att komplettera sina ärenden

Inlämnad: 2019-10-15 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:185 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:114 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:114 En konsumentvägledning nära medborgarna av Lars Beckman M till Statsrådet Lena Micko S Det kommer många signaler om att kommunerna på grund av obligatoriska åtaganden måste minska kostnaderna på det som inte är lagstadgad verksamhet. Sådan verksamhet är bland annat den kommunala konsumentvägledningen.

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:114 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:1037 Informationshanteringen i Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Under sommaren 2017 meddelade statsministern att han initierat en noggrann genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet i samband med it-skandalen på Transportstyrelsen. Det arbetet skulle

Inlämnad: 2018-03-15 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:517 Genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Som en konsekvens av den mediala uppmärksamheten under juli kring Transportstyrelsen och dess säkerhetshaveri meddelade statsministern i ett skriftligt uttalande den 3 augusti 2017 att

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2016/17:1767 Information om Transportstyrelsen av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Det finns många frågor kring det säkerhetshaveri som Transportsstyrelsens lagbrott har skapat. En del av dessa handlar om när och hur regeringen axlade sitt ansvar. Det är meningsfullt att försöka förstå men också

Inlämnad: 2017-07-31 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:503 TTIP:s betydelse för säkerhetspolitiken av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S För en tid sedan befann sig statsminister Stefan Löfven i USA. Bland de frågor som togs upp fanns även det viktiga handels- och investeringsavtalet mellan EU och USA TTIP som det förhandlats om under

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:269 Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven höll den 14 november en presskonferens i samband med presentationen av Försvarsmaktens analys av underrättelseoperationen i Stockholms skärgård. Statsministern redogjorde

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet

Skriftlig fråga 2013/14:449 av Persson, Peter (S)

den 25 februari Fråga 2013/14:449 Statsministern och främlingsfientligheten av Peter Persson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Sverigedemokraterna SD och deras partiledare Jimmie Åkesson kampanjar nu för fullt för att rädda regeringen kvar. På annat sätt kan man knappast tolka SD:s inriktning på att nå ut

Inlämnad: 2014-02-25 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:437 av Persson, Peter (S)

den 21 februari Fråga 2013/14:437 Statsministern och främlingsfientligheten av Peter Persson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Sverigedemokraterna SD och deras partiledare Jimmie Åkesson kampanjar nu för fullt för att rädda regeringen kvar. På annat sätt kan man knappast tolka SD:s inriktning på att nå ut

Inlämnad: 2014-02-21 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:303 av Persson, Peter (S)

den 8 januari Fråga 2013/14:303 Semesterregeringen av Peter Persson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Gärna medalj men först en rejäl pension var rubriken för socialdemokraternas kampanj vid folkomröstningen om pensionsfrågan i Sverige 1957. Frågan är om statsministern fastnat för en valslogan i stil med:

Inlämnad: 2014-01-08 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:133 av Lindberg, Teres (S)

den 20 november Fråga 2013/14:133 Statsministerns presschefs kontakter med Sveriges Radios Ekoredaktion av Teres Lindberg S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Enligt uppgifter i medierna har statsminister Fredrik Reinfeldts presschef ringt upp Sveriges Radios Ekoredaktions inrikeschef och talat om att hon ska

Inlämnad: 2013-11-20 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Interpellation 2013/14:28 av Damberg, Mikael (S)

den 8 oktober Interpellation 2013/14:28 Statsministerns deltagande i riksdagens frågeinstitut av Mikael Damberg S till statsminister Fredrik Reinfeldt M En av riksdagens viktigaste uppgifter är att kontrollera hur regeringen och myndigheterna sköter sitt arbete. Till sin hjälp har riksdagen en rad redskap kontrollinstrument

Inlämnad: 2013-10-08 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statsministerns deltagande i riksdagens frågeinstitut

Interpellation 2012/13:370 av Persson, Peter (S)

den 10 april Interpellation 2012/13:370 Förtroende för statsråd av Peter Persson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Statsrådet Tobias Billström har genom ett antal uttalanden skapat oklarhet om regeringens migrationspolitik. Statsministern har tagit avstånd från migrationsministern som därefter tagit avstånd

Inlämnad: 2013-04-10 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Skriftlig fråga 2011/12:464 av Widman, Allan (FP)

den 9 mars Fråga 2011/12:464 Samarbetsländerna och JAS förmågelyft av Allan Widman FP till utrikesminister Carl Bildt M År 2007 tog riksdagen beslut om att den svenska flottan JAS Gripen skulle ensas till en och samma version JAS 39 C/D som också med framgång exporterats till flera länder. I enlighet med vårpropositionen

Inlämnad: 2012-03-09 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2011/12:463 av Widman, Allan (FP)

den 9 mars Fråga 2011/12:463 Markmålsbekämpning med JAS Gripen av Allan Widman FP till försvarsminister Sten Tolgfors M Förvarsmakten avser att införa Small Diameter Bomb SDB på JAS Gripen. Detta frifallande vapen lämpar sig för internationella insatser i nära samverkan med andra parter. Stridsdelsvikten om 23

Inlämnad: 2012-03-09 Besvarare: Sten Tolgfors (M)