Dokument & lagar (431 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:1037 Informationshanteringen i Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Under sommaren 2017 meddelade statsministern att han initierat en noggrann genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet i samband med it-skandalen på Transportstyrelsen. Det arbetet skulle

Inlämnad: 2018-03-15 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:517 Genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Som en konsekvens av den mediala uppmärksamheten under juli kring Transportstyrelsen och dess säkerhetshaveri meddelade statsministern i ett skriftligt uttalande den 3 augusti 2017 att

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2016/17:1767 Information om Transportstyrelsen av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Det finns många frågor kring det säkerhetshaveri som Transportsstyrelsens lagbrott har skapat. En del av dessa handlar om när och hur regeringen axlade sitt ansvar. Det är meningsfullt att försöka förstå men också

Inlämnad: 2017-07-31 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:503 TTIP:s betydelse för säkerhetspolitiken av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S För en tid sedan befann sig statsminister Stefan Löfven i USA. Bland de frågor som togs upp fanns även det viktiga handels- och investeringsavtalet mellan EU och USA TTIP som det förhandlats om under

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:269 Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven höll den 14 november en presskonferens i samband med presentationen av Försvarsmaktens analys av underrättelseoperationen i Stockholms skärgård. Statsministern redogjorde

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet

Skriftlig fråga 2008/09:392 av Grape, Ulf (m)

den 12 december Fråga 2008/09:392 Komplettering av signalspaningslagen av Ulf Grape m till försvarsminister Sten Tolgfors m Hotbilden mot Sverige handlar inte längre om någon invasionsrisk från annan stat. Hoten kommer i stället från sönderfallande stater och regionala konflikter, terrorism och hot om spridning

Inlämnad: 2008-12-12 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1317 av de Pourbaix-Lundin, Marietta (m)

den 10 juni Fråga 2007/08:1317 Tjänstehundar och privata uppfödare av Marietta de Pourbaix-Lundin m till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Jag har tidigare frågat om regeringen kommer att lägga fram något förslag med anledning av tjänstehundsutredningen Hundgöra hundar som gör nytta som kom 2005. Svaret att

Inlämnad: 2008-06-10 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2007/08:409 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 4 december Fråga 2007/08:409 Lokalisering av huvudkontor och ledning för krismyndighet av Jan-Evert Rådhström m till försvarsminister Sten Tolgfors m I betänkandet Alltid redo SOU 2007:31 som publicerades den 7 maj föreslås att Räddningsverket, Krisberedskapsmyndigheten och Styrelsen för psykologiskt försvar

Inlämnad: 2007-12-04 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2007/08:240 av Gunnarsson, Rolf (m)

den 8 november Fråga 2007/08:240 IVPA-verksamheten av Rolf Gunnarsson m till försvarsminister Sten Tolgfors m IVPA-verksamheten i väntan på ambulans är en mycket viktig del i tryggheten och säkerheten, särskilt på landsbygden och i glesbygden. Många deltidskårer i mitt hemlän Dalarna svarar för IVPA-verksamhet,

Inlämnad: 2007-11-08 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2005/06:1333 av von Sydow, Henrik (m)

den 30 mars Fråga 2005/06:1333 av Henrik von Sydow m till statsminister Göran Persson s Rutiner för verkställande av riksdagsbeslut Regeringens skrivelse 2005/06:75 visar att regeringen har underlåtit att genomföra hela 153 riksdagsbeslut. 18 beslut är fattade före riksmötet 1999/2000 och 6 av dem är mer än tio

Inlämnad: 2006-03-30 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1332 av von Sydow, Henrik (m)

den 30 mars Fråga 2005/06:1332 av Henrik von Sydow m till statsminister Göran Persson s Respekten för riksdagens beslut Skrivelse 2005/06:75 från regeringen visar att antalet riksdagsskrivelser som inte är slutbehandlade av regeringen är 153 stycken. Fortfarande finns det dessutom 18 skrivelser från före riksmötet

Inlämnad: 2006-03-30 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1331 av von Sydow, Henrik (m)

den 30 mars Fråga 2005/06:1331 av Henrik von Sydow m till statsminister Göran Persson s Strategi för att effektivare uppfylla riksdagens beslut Årets redogörelse från regeringen, skrivelse 2005/06:75, visar att antalet riksdagsskrivelser som inte var slutbehandlade av regeringen är 153 stycken. Problemet med att

Inlämnad: 2006-03-30 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Skriftlig fråga 2005/06:569 av Axén, Gunnar (m)

den 8 december Fråga 2005/06:569 av Gunnar Axén m till vice statsminister Bosse Ringholm s Regeringens uppfattning om utländska spelbolag I Aktuellt den 24 november 2005 uttalar sig vice statsministern, i samband med en nyhet om att Svenska Spel ska få anordna pokerspel på Internet, om de utländska spelbolag som

Inlämnad: 2005-12-08 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Skriftlig fråga 2005/06:568 av Axén, Gunnar (m)

den 8 december Fråga 2005/06:568 av Gunnar Axén m till vice statsminister Bosse Ringholm s Statens roll och insatserna i pokerspel Poker som inte spelas på Internet kan i laglig form bara anordnas av statens kasinon. Det finns i dag fyra ställen i hela landet för anordnat lagligt pokerspel. Syftet med det statliga

Inlämnad: 2005-12-08 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Skriftlig fråga 2005/06:466 av Järrel, Henrik S (m)

den 24 november Fråga 2005/06:466 av Henrik S Järrel m till statsminister Göran Persson s Riksdagens möjlighet att kontrollera regeringen Regeringen är ansvarig inför riksdagen enligt vad som framgår av RF 1:6. Om ordningen vid sammanträde i riksdagens kammare föreskrivs närmare bland annat i RO:s andra och sjätte

Inlämnad: 2005-11-24 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Skriftlig fråga 2005/06:380 av de Pourbaix-Lundin, Marietta (m)

den 16 november Fråga 2005/06:380 av Marietta de Pourbaix-Lundin m till statsrådet Jens Orback s Föreningsfrihet för barn och ungdomar I Haninge sköter Unga Örnar driften av en fritidsgård som ligger i anslutning till en skola. Det har nu kommit fram att de barn och ungdomar som köpt gårdskort kollektivt har anslutits

Inlämnad: 2005-11-16 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Interpellation 2005/06:98 av Sundell, Ola (m)

den 8 november Interpellation 2005/06:98 av Ola Sundell m till statsminister Göran Persson s Grundläggande principer i vår demokrati och i vårt rättssamhälle I regeringsformen, 11 kap. 7 står bland annat att ingen myndighet, ej heller riksdagen, får bestämma hur förvaltningsmyndighet skall i särskilt fall besluta

Inlämnad: 2005-11-08 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Skriftlig fråga 2005/06:149 av Axén, Gunnar (m)

den 14 oktober Fråga 2005/06:149 av Gunnar Axén m till vice statsminister Bosse Ringholm s Brottslighet på statliga kasinon Det har flera gånger rapporterats om brottslig verksamhet på de statligt ägda och drivna kasinona i Sverige. Rapporterna kommer från allt från kasinopersonal, föreningar för spelberoende till

Inlämnad: 2005-10-14 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Skriftlig fråga 2005/06:132 av René, Inger (m)

den 13 oktober Fråga 2005/06:132 av Inger René m till statsminister Göran Persson s Religionsfrihet I Sverige har vi i grundlagen inskrivit om religionsfrihet RF 2:1 och också om negativ religionsfrihet RF 2:2. Det innebär att var och en av oss ensamma eller tillsammans med andra har rätt att utöva vår religion.

Inlämnad: 2005-10-13 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Skriftlig fråga 2004/05:2171 av Axén, Gunnar (m)

den 6 september Fråga 2004/05:2171 av Gunnar Axén m till finansminister Pär Nuder om legalisering av pokerspel Poker är ett av Sveriges snabbast växande spel. Olika bedömare räknar med att mellan 50 000 och 100 000 personer spelar poker på Internet. Dessa spel är generellt sett lagliga. Samtidigt finns uppskattningsvis

Inlämnad: 2005-09-06 Besvarare: Bosse Ringholm (S)