Ulf Kristersson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 50
Title Civilekonom.
Born 1963
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864288
Email ulf.kristersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Moderate Party

    • Party Leader
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinary member 1994-10-03 – 2000-04-30
    • Member of Parliament

    • Alternate member 1991-10-05 – 1994-10-03
    • The Moderate Party

    • Party Leader 2017-10-01 –
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Deputy member 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy Chair 2014-12-19 – 2017-10-10
    • Member 2014-12-15 – 2014-12-18
    • Committee on Social Insurance

    • Member 1998-10-13 – 2000-04-30
    • Member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Deputy member 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Committee on Education

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Deputy member 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member 2017-11-22 –
    • The War Delegation

    • Member 2017-12-14 –
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2017-12-14 – 2018-10-09
    • The Ministry of Health and Social Affairs

    • Minister 2010-10-06 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 91-00 och 14- (statsrådsersättare 911005-941003). Ledamot socialförsäkringsutskottet 94-00. Vice ordförande finansutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14. Suppleant socialförsäkringsutskottet 91-94, utbildningsutskottet 91-98 och arbetsmarknadsutskottet 95-98. Suppleant Riksdagens revisorer 94-00. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 101006-141003.
  • Föräldrar

    Fil.kand. Lars Kristersson och adjunkten Karin Axelsson.
  • Utbildning

    Gymnasieexamen, S:t Eskils skola, Eskilstuna 83. Värnplikten som plutonchef, S 1, Enköping 83-84. Ekonomexamen, Uppsala universitet 85-88.
  • Anställningar

    Chef public affairs/informationsdirektör, Connecta/Adcore-koncernen 00-01. Kommunikationskonsult, Nextwork AB 01-02. Marknadschef, näringslivets tankesmedja Timbro 95-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Premiepensionsmyndigheten 99. Ledamot, Kommittén för översyn av studiestödssystemet 95-96.
  • Kommunala uppdrag

    Finanskommunalråd, Strängnäs 02-06. Socialborgarråd, Stockholm 06-10.
  • Litteratur

    Klyftan mellan väljare och valda (88), Generationskriget (93, tillsammans med andra), Det socialpolitiska arvet (94), Non-working generation (94) och Ett brutet löfte (95, tillsammans med andra).

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4162 av Ulf Kristersson och Elisabeth Svantesson (båda M)

Motion till riksdagen 2017/18:4162 av Ulf Kristersson och Elisabeth Svantesson båda M med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition 1  Sammanfattning Jobb och välfärd före bidrag Sveriges ekonomi är stark. Trots det finns en rad problem som inte minskar utan som växer. Regeringen har under mandatperioden


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20 2017/18:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4162 av Ulf Kristersson och Elisabeth Svantesson (båda M) (docx, 557 kB) Motion 2017/18:4162 av Ulf Kristersson och Elisabeth Svantesson (båda M) (pdf, 600 kB)

Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. M Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta nationella kvalitetskrav för skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:FiU3 2017/18:UbU1 2017/18:UbU13 2017/18:UbU14 2017/18:UbU15 2017/18:UbU16 2017/18:UbU18 2017/18:UbU19 2017/18:UbU20 2017/18:UbU5
Riksdagsbeslut (44 yrkanden): 44 avslag

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 123 kB)

Säkerhetspolitik för Sverige

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. M Säkerhetspolitik för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges försvarsutgifter ska öka och närma sig 2 procent av BNP och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1 2017/18:FöU4 2017/18:FöU7 2017/18:FöU8 2017/18:UU10 2017/18:UU11 2017/18:UU14 2017/18:UU15 2017/18:UU18 2017/18:UU2 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 22 avslag

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 169 kB)

En nationell hälso- och sjukvårdsagenda

Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. M En nationell hälso- och sjukvårdsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en utvecklad och prestationsbunden tillgänglighets- och samordningsmiljard och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU14 2017/18:SoU1 2017/18:SoU14 2017/18:SoU18 2017/18:SoU22 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 25 avslag, 5 bifall,

Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 145 kB)

En bättre start – integration som fungerar

Motion 2017/18:3591 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3591 av Ulf Kristersson m.fl. M En bättre start integration som fungerar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kompetenskartläggning för asylsökande från dag ett i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2017/18:AU1 2017/18:AU2 2017/18:AU7 2017/18:SfU15 2017/18:SfU4 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 18 avslag

Motion 2017/18:3591 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3591 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

Bekämpa brott och otrygghet i hela landet

Motion 2017/18:3569 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3569 av Ulf Kristersson m.fl. M Bekämpa brott och otrygghet i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att polisens fokus på kärnuppgiften att ingripa mot, utreda och klara upp brott ska stärkas och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1 2017/18:JuU13 2017/18:JuU14 2017/18:JuU15 2017/18:JuU16 2017/18:JuU17 2017/18:JuU18 2017/18:JuU32 2017/18:JuU36 2017/18:KU36 2017/18:SfU1 2017/18:SoU13 2017/18:TU4
Riksdagsbeslut (69 yrkanden): 60 avslag, 9 bifall,

Motion 2017/18:3569 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 99 kB) Motion 2017/18:3569 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 187 kB)

Vi tror på Sverige – Moderaternas budgetmotion 2018

Motion 2017/18:3681 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3681 av Ulf Kristersson m.fl. M Vi tror på Sverige Moderaternas budgetmotion 2018 1  Sammanfattning Moderaterna är partiet för de som jobbar, de som vill jobba och de som har jobbat. Budgetmotionen för 2018 innehåller därför reformer för att det alltid ska löna sig att arbeta, för alla.


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 19 avslag

Motion 2017/18:3681 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 489 kB) Motion 2017/18:3681 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 595 kB)

Ökat byggande och fler bostäder

Motion 2017/18:3570 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3570 av Ulf Kristersson m.fl. M Ökat byggande och fler bostäder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om reformering av strandskyddet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om reformering av


Utskottsberedning: 2017/18:CU1 2017/18:CU16 2017/18:CU31 2017/18:CU9 2017/18:FiU22 2017/18:MJU9 2017/18:SfU3 2017/18:SkU9
Riksdagsbeslut (40 yrkanden): 40 avslag

Motion 2017/18:3570 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 84 kB) Motion 2017/18:3570 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 158 kB)

Hela Sverige ska jobba

Motion 2017/18:3592 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3592 av Ulf Kristersson m.fl. M Hela Sverige ska jobba Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om jobbmålen att i ett första steg halvera jobbklyftan mellan inrikes och utrikes födda samt att en halv miljon nya jobb ska kunna skapas till 2025 och


Utskottsberedning: 2017/18:AU2 2017/18:AU4 2017/18:AU9 2017/18:FiU1 2017/18:FiU3 2017/18:SfU1 2017/18:SkU12 2017/18:SoU13 2017/18:UbU16 2017/18:UbU2
Riksdagsbeslut (27 yrkanden): 27 avslag

Motion 2017/18:3592 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2017/18:3592 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 158 kB)

med anledning av skr. 2016/17:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2016/17:3745 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3745 av Ulf Kristersson m.fl. M med anledning av skr. 2016/17:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att incitamenten att gå från bidrag till arbete bör skärpas för att stärka den kommunala ekonomin


Utskottsberedning: 2017/18:FiU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3745 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 53 kB) Motion 2016/17:3745 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 73 kB)