Stefan Käll (FP)

Stefan Käll (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Jurist
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2012-10-16 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:KU24 27 mars 2014 Minoritetsfrågor
Frågestund 20 mars 2014 Frågestund
Frågestund 24 oktober 2013 Frågestund
Debatt om förslag 2012/13:KU22 17 april 2013 Kommunala och regionala frågor

Minderåriga transsexuellas möjlighet att byta juridiskt kön

Motion 2013/14:So338 av Anna Steele och Stefan Käll (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:So338 av Anna Steele och Stefan Käll FP Minderåriga transsexuellas möjlighet att byta juridiskt kön FP518 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att 18-årsgränsen för fastställelse av könstillhörighet bör tas bort.


Utskottsberedning: 2013/14:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So338 av Anna Steele och Stefan Käll (FP) (doc, 57 kB)

Rätt till assistans

Motion 2013/14:So473 av Stefan Käll (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:So473 av Stefan Käll FP Rätt till assistans FP720 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att återupprätta LSS och att i lag förtydliga rätten till assistansersättning. Motivering Personlig assistans för de grundläggande


Utskottsberedning: 2013/14:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So473 av Stefan Käll (FP) (doc, 55 kB)

Bättre patientsäkerhet på läkemedelsområdet

Motion 2013/14:So472 av Stefan Käll (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:So472 av Stefan Käll FP Bättre patientsäkerhet på läkemedelsområdet FP718 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förbättra patientsäkerheten med en ny modell för generiskt utbyte på apotek. Motivering Dagens modell


Utskottsberedning: 2013/14:SoU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So472 av Stefan Käll (FP) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.