Margareta Persson (S)

Margareta Persson (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Titel informationssekreterare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1983-01-01 – 1985-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-07-01 – 1991-09-30
    • Ersättare 1988-11-08 – 1989-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1990-10-04 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1990-10-15 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1990/91:109 Avgifter vid kommunal bostadsförmedling

Motion 1990/91:Bo48 av Margareta Persson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Bo48 av Margareta Persson m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:109 Avgifter vid kommunal bostadsförmedling I regeringens proposition föreslås att avgifter skall kunna tas ut på vissa tjänster som bostadsförmedlingarna kan erbjuda, utöver registrering och anvisning av bostad. Dessa tjänster


Utskottsberedning: -1990/91:BoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Förlängning av förskollärar- och fritidspedagogutbildningarna

Motion 1990/91:Ub605 av Anita Persson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub605 av Anita Persson m.fl. s Förlängning av förskollärar- och fritidspedagogutbildningarna De senaste årens utveckling på förskole- respektive fritidshemsverksamhetens område, liksom den ökade betydelse både förskolan och fritidshemmen tillerkänts som viktiga pedagogiska verksamheter


Utskottsberedning: -1990/91:UbU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Skolans miljö

Motion 1990/91:Ub284 av Eva Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub284 av Eva Johansson m.fl. s Skolans miljö Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1990/91:So474 hemställs att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om åtgärder för att förbättra skolans miljö för barnen. Stockholm den 24 januari


Utskottsberedning: -1990/91:UbU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.