Edip Noyan(M)

Edip Noyan (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Auktoriserad redovisningskonsult
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Statsrådsersättare 2012-08-16 – 2012-12-31
    • Statsrådsersättare 2012-04-19 – 2012-08-15
    • Ersättare 2012-03-19 – 2012-04-18
    • Ersättare 2011-10-10 – 2012-03-18
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2012-03-21 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2011-10-10 – 2012-03-18
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2011-10-10 – 2012-03-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2012/13:FiU1 21 november 2012 Utgiftsramar och beräkning av statsinkomsterna
Statsministerns frågestund 29 mars 2012 Statsministerns frågestund
Frågestund 15 mars 2012 Frågestund

Bilbesiktning för svenskar bosatta utomlands

Motion 2013/14:T382 av Edip Noyan (M)

Motion till riksdagen 2013/14:T382 av Edip Noyan (M) Bilbesiktning för svenskar bosatta utomlands M1750 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om bilbesiktning för svenskar bosatta utomlands. Motivering Reformeringen av bilprovningen har ökat


Utskottsberedning: 2013/14:TU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:T382 av Edip Noyan (M) (doc, 54 kB)

Alkohollagen

Motion 2013/14:So512 av Edip Noyan (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So512 av Edip Noyan (M) Alkohollagen M1743 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att överväga en översyn av alkohollagen. Motivering Alkohollagen är för närvarande bra när det gäller restriktion om


Utskottsberedning: 2013/14:SoU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So512 av Edip Noyan (M) (doc, 54 kB)

Schablonbeskattning för små företag

Motion 2013/14:Sk358 av Edip Noyan (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk358 av Edip Noyan (M) Schablonbeskattning för små företag M1747 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa en schablonbeskattning för små företag. Motivering Det ska löna sig att


Utskottsberedning: 2013/14:SkU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk358 av Edip Noyan (M) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.