Fredrik Olovsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Södermanland County, Bench 215
Title Informationsassistent.
Born 1973
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864186
Email fredrik.olovsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Deputy Chair
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2002-09-30 – 2003-09-11
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-06-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2010-02-01 – 2010-05-31
    • Ordinary member 2003-09-12 – 2010-01-31
    • Committee on Finance

    • Deputy Chair 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Chair 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2012-03-01 – 2014-09-29
    • Member 2012-02-24 – 2012-02-29
    • Deputy member 2010-10-19 – 2012-02-23
    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Member 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Defence

    • Member 2006-05-19 – 2006-10-02
    • Deputy member 2004-10-28 – 2006-05-18
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2012-02-23
    • Member 2005-01-01 – 2006-10-10
    • The War Delegation

    • Member 2012-02-24 –
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2011-05-04 – 2012-02-23
    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-10-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02- (statsrådsersättare 020930-030911). Ledamot EU-nämnden 05-06, skatteutskottet 06-12, försvarsutskottet 06 och finansutskottet 12, vice ordförande 12-14 och ordförande 14-. Suppleant skatteutskottet 02-06, kulturutskottet 02-06, försvarsutskottet 04-06, näringsutskottet 06, EU-nämnden 06-12, finansutskottet 07-12 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06. Ledamot krigsdelegationen 12-. Suppleant Riksbanksfullmäktige 06-12.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Länsstyrelsen, Sörmland 07-. Ersättare, Polisstyrelsen, Sörmland 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Katrineholms kommun 02-. Kommunfullmäktig, ersättare, Katrineholms kommun 98-02. Ledamot, utbildningsnämnden 99-00. Ordförande, kultur- och konsumentnämnden 00-02. Ledamot, nämnden för kultur, utbildning och turism, Södermanlands län 01-02. Styrelseledamot, Stiftelsen VVS-museum 00-01. Vice ordförande, Katrineholms Fastighets AB 11-15 och ordförande 15-. Vice ordförande, Katrineholms Industrihus AB 11-15 och ordförande 15-.
  • Bostadsort

    Katrineholm

Said and done

Mälardalens högskola

Motion 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. S Mälardalens högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Mälardalens högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Tillverkningsindustrins betydelse för Sverige, Västmanland och Sörmland är stor.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Krafttag mot spårspring

Motion 2017/18:2200 av Fredrik Olovsson (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2200 av Fredrik Olovsson S Krafttag mot spårspring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att granska möjligheten att vidta ytterligare åtgärder för att minska problemet med spårspring och öka säkerheten på våra järnvägar och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:TU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2200 av Fredrik Olovsson (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2200 av Fredrik Olovsson (S) (pdf, 67 kB)

Prioritera säkerheten på vägarna

Motion 2017/18:2136 av Fredrik Olovsson och Caroline Helmersson Olsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2136 av Fredrik Olovsson och Caroline Helmersson Olsson båda S Prioritera säkerheten på vägarna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen tydligare prioritera säkerhetsaspekter och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2136 av Fredrik Olovsson och Caroline Helmersson Olsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2136 av Fredrik Olovsson och Caroline Helmersson Olsson (båda S) (pdf, 75 kB)

Förändrade omstruktureringsbehov

Motion 2017/18:2219 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2219 av Hans Ekström m.fl. S Förändrade omstruktureringsbehov Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att förändra variabler för resurstilldelning av omstruktureringsmedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det är


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2219 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2219 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Matlänet Sörmland

Motion 2017/18:1852 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1852 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. S Matlänet Sörmland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om matlänet Sörmland och tillkännager detta för regeringen. Motivering Svensk mat skapar jobb och hållbar tillväxt och värden för hela samhället.


Utskottsberedning: 2017/18:MJU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1852 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1852 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Sjön Mälaren

Motion 2017/18:1800 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1800 av Hans Ekström m.fl. S Sjön Mälaren Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Mälaren och andra viktiga vattentäkter måste skyddas för dricksvattenförsörjningen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sveriges tredje största


Utskottsberedning: 2017/18:CU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1800 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1800 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Fördelning av yrkeshögskoleutbildningar

Motion 2017/18:1111 av Sara Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1111 av Sara Karlsson m.fl. S Fördelning av yrkeshögskoleutbildningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över instruktionerna till Myndigheten för yrkeshögskolan så att arbetsmarknadsläget regionalt och kommunalt beaktas än mer vid


Utskottsberedning: 2017/18:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1111 av Sara Karlsson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1111 av Sara Karlsson m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Mälsåkers slott i Sörmland

Motion 2017/18:693 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:693 av Fredrik Olovsson m.fl. S Mälsåkers slott i Sörmland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över utvecklingsmöjligheterna för Mälsåkers slott och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mälsåkers slott är ett av Sveriges


Utskottsberedning: 2017/18:KrU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:693 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:693 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Julita gård som världsarv

Motion 2017/18:688 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:688 av Fredrik Olovsson m.fl. S Julita gård som världsarv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att Julita gård får världsarvsklassning, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering 1972 antog Unesco en konvention


Utskottsberedning: 2017/18:KrU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:688 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:688 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Hastigheten på Sörmlands vägar

Motion 2016/17:2808 av Fredrik Olovsson och Caroline Helmersson Olsson (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2808 av Fredrik Olovsson och Caroline Helmersson Olsson (båda S) Hastigheten på Sörmlands vägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att investera i Sörmlands vägnät för


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2808 av Fredrik Olovsson och Caroline Helmersson Olsson (båda S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:2808 av Fredrik Olovsson och Caroline Helmersson Olsson (båda S) (pdf, 63 kB)