Solange Olame Bayibsa (S)

Solange Olame Bayibsa (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1987

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-12-01 – 2021-05-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-06-01 – 2021-11-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2020-12-01 – 2021-11-30
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant 2021-06-01 – 2021-11-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-11-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 6 maj 2021 Frågestund
Frågestund 28 januari 2021 Frågestund
Debatt om förslag 2020/21:NU4 27 januari 2021 2020 års redogörelse för företag med statligt ägande
Frågestund 14 januari 2021 Frågestund

Dokument:

Nationell samling för en stärkt livsmedelsförsörjning

Motion 2021/22:3857 av Kalle Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3857 av Kalle Olsson m.fl. S Nationell samling för en stärkt livsmedelsförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att vidta åtgärder för en mer robust livsmedelsproduktion och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: MJU

Motion 2021/22:3857 av Kalle Olsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3857 av Kalle Olsson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

En social bostadspolitik och ökat byggande av hyresrätter

Motion 2021/22:3715 av Mattias Vepsä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3715 av Mattias Vepsä m.fl. S En social bostadspolitik och ökat byggande av hyresrätter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en social bostadspolitik, ökat byggande av hyresrätter och bostäder som normalinkomsttagare kan efterfråga samt om


Utskottsberedning: 2021/22:CU10

Motion 2021/22:3715 av Mattias Vepsä m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3715 av Mattias Vepsä m.fl. (S) (pdf, 93 kB)

En robust läkemedelsförsörjning

Motion 2021/22:3092 av Kalle Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3092 av Kalle Olsson m.fl. S En robust läkemedelsförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över möjliga åtgärder för en mer robust läkemedelsförsörjning och tillkännager detta för regeringen. Motivering En robust


Utskottsberedning: 2021/22:SoU11

Motion 2021/22:3092 av Kalle Olsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3092 av Kalle Olsson m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se