Mattias Karlsson (M)

Mattias Karlsson i Luleå (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län, plats 139
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.j.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Gruppledare
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2026-09-21
    • Moderaterna

    • Gruppledare 2022-10-18 –
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2021-04-13
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-04-13
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande 2018-10-24 – 2022-10-24
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2022-10-25 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2022-10-27 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-11-15 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2020-11-01 – 2022-11-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot finansutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 18-19, finansutskottet 18-19 och skatteutskottet 19-. Ordförande riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Minska regelbördan för företag

Motion 2022/23:665 av David Josefsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:665 av David Josefsson m.fl. M Minska regelbördan för företag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda möjligheten att minska regelbördan för företag med 30 procent och tillkännager detta för regeringen. Motivering Nästan

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1

Motion 2022/23:665 av David Josefsson m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:665 av David Josefsson m.fl. (M) (pdf, 73 kB)

En modern järnväg längs hela Norrlandskusten

Motion 2022/23:308 av Jörgen Berglund m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:308 av Jörgen Berglund m.fl. M En modern järnväg längs hela Norrlandskusten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av en modern järnväg längs hela Norrlandskusten och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sveriges utveckling

Inlämnad: 2022-11-17 Förslag: 1

Motion 2022/23:308 av Jörgen Berglund m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2022/23:308 av Jörgen Berglund m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Höjd vägstandard i norra Sverige

Motion 2022/23:307 av Jörgen Berglund m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:307 av Jörgen Berglund m.fl. M Höjd vägstandard i norra Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att åtgärder för höjd trafiksäkerhet och bibehållen hastighet på vägnätet i norra Sverige i nästa nationella transportplan bör få högre prioritet

Inlämnad: 2022-11-17 Förslag: 1

Motion 2022/23:307 av Jörgen Berglund m.fl. (M) (docx, 87 kB) Motion 2022/23:307 av Jörgen Berglund m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.