Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition SD350 1 Sammanfattning 1.1 Ansvar för Sverige Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn som betraktar värdekonservatism och upprätthållandet av en


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 611 kB) Motion 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 1072 kB)

med anledning av skr. 2011/12:114 Strategisk exportkontroll 2011 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2011/12:U24 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U24 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av skr. 2011/12:114 Strategisk exportkontroll 2011 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden SD295 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om svensk vapenexport


Utskottsberedning: 2011/12:UU11
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2011/12:U24 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (doc, 53 kB) Motion 2011/12:U24 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 161 kB)

med anledning av skr. 2011/12:90 Nordiskt samarbete 2011

Motion 2011/12:U21 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U21 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av skr. 2011/12:90 Nordiskt samarbete 2011 SD299 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att inom ramen för det nordiska samarbetet verka för ökade insatser för att uppnå samordnat


Utskottsberedning: 2011/12:UU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2011/12:U21 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (doc, 55 kB) Motion 2011/12:U21 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 168 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se