Annika Strandhäll (S)

Annika Strandhäll (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 281
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annika.strandhall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-10-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-09-24 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2019-10-01
    • Socialminister 2017-07-27 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsminister 2014-10-03 – 2017-07-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Ledamot i regeringens delegation för jämställdhet i arbetslivet 11-14. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 141003-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 95. TCO facklig högskola 07. Fullmaktsutbildning Vision 07. Organisation och ledarskap, Sociologiska institutionen, Göteborgs universitet 07. Arbets- och organisationspsykologi, Psykologiska institutionen, Göteborgs universitet 07-08.
  • Anställningar

    Projektassistent, arbetsmarknadsprojektet Föreningskraft, utvecklingssekreterare, AT 1000 och projektledare för arbetsmarknadsprojektet Föreningsslussen, Göteborgs stad 96-11. Förbundsordförande, Vision 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Avdelningsstyrelsen Göteborg, ansvarig för arbetsmarknadsfrågor och rekrytering 99-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och arbetsmiljöansvarig, SKTF Göteborg 00-02 och ordförande 05-08. 2:e vice förbundsordförande, Vision 08-11. Styrelseledamot, försäkringsbolaget Folksam Sak 11-13 och vice styrelseordförande 13-14. Ledamot, TCO:s styrelse 11-14. Styrelseledamot, Omställningsfonden 11-14. Styrelseledamot, Offentliganställdas Förhandlingsråd, OFR 11-14. Vice ordförande, LO-TCO:s biståndsnämnd 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2018/19:251 av Lars Püss (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan

Åtgärder för sänkt sjukfrånvaro

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1550 besvarad av Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Dnr S2016/05578/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1550 av Margareta Cederfelt M Åtgärder för sänkt sjukfrånvaro Margareta Cederfelt har frågat mig om vilka konkreta åtgärder som jag avser att vidta för att sänka sjukfrånvaron. För att bryta den negativa utvecklingen

Svarsdatum: 2016-09-07 Frågeställare: Margareta Cederfelt (M)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1550 besvarad av Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) (docx, 40 kB)

Felaktiga utbetalningar från Försäkringskassan

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1387 besvarad av Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

S2016/04442/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1387 av Boriana Åberg M Felaktiga utbetalningar från Försäkringskassan Boriana Åberg har frågat mig vilka åtgärder som jag avser vidta för att tillse att felaktigt utbetalda ersättningar från Försäkringskassan krävs tillbaka

Svarsdatum: 2016-06-29 Frågeställare: Boriana Åberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1387 besvarad av Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) (docx, 40 kB)

Kritik mot förslaget om ny sjukskatt

Interpellation 2015/16:730 av Mats Persson (L)

Interpellation 2015/16:730 Kritik mot förslaget om ny sjukskatt av Mats Persson L till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Kostnaderna för sjukskrivningarna skenar. Fram till 2019 kommer kostnaderna att öka kraftigt. Det kommer att skapa stora hål i statsfinanserna och tränga undan viktiga och välbehövliga prioriteringar.

Inlämnad: 2016-06-14 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2015/16:730 av Mats Persson (L) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik mot förslaget om ny sjukskatt

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se