Anne Marie Brodén (M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bättre rehabilitering och livskvalitet

Motion 2009/10:So669 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, kd, c)

Motion till riksdagen 2009/10:So669 av Anne Marie Brodén m.fl. m, fp, kd, c Bättre rehabilitering och livskvalitet m912 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hur rehabiliteringen för patienter kan förbättras. Motivering Människor utsätts idag


Utskottsberedning: 2009/10:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So669 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, kd, c) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:So669 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, kd, c) (pdf, 137 kB)

Halland som försökslän för kultur på recept

Motion 2009/10:So498 av Anne Marie Brodén (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So498 av Anne Marie Brodén m Halland som försökslän för kultur på recept m1721 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra Halland till ett försökslän för kultur på recept i sjukvården. Motivering Kultur ska inte


Utskottsberedning: 2009/10:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So498 av Anne Marie Brodén (m) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:So498 av Anne Marie Brodén (m) (pdf, 125 kB)

Mer vård för pengarna

Motion 2009/10:So497 av Anne Marie Brodén (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So497 av Anne Marie Brodén m Mer vård för pengarna m1713 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av förnyelse och konkurrens inom sjukvården. Motivering Svensk sjukvård genomgår hela tiden stora förändringar.


Utskottsberedning: 2009/10:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So497 av Anne Marie Brodén (m) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:So497 av Anne Marie Brodén (m) (pdf, 125 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se