MOOC-kurser
Svar på skriftlig fråga 2017/18:1102 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
U2018/01590/UH
Utbildningsdepartementet
Ministern för högre utbildning och forskning
Till riksdagen
Svar på fråga 2017/18:1102 av Betty Malmberg (M)
MOOC-kurser
Betty Malmberg har frågat mig när jag kommer presentera mitt förslag om att införa öppen nätbaserad utbildning (MOOC) i svensk högskola.
Jag delar Betty Malmbergs syn på att digitalisering är viktigt i arbetet med att främja livslångt lärande.
Den tekniska utvecklingen med digitalisering och automatisering väntas medföra ett ökat behov av omställning och karriärbyte under hela livscykeln. En snabbt föränderlig arbetsmarknad med nya krav på omställning kräver en öppen och flexibel högskola. MOOC-kurser bidrar till att tillgängliggöra högre utbildning i hela landet, under hela livet.
Universitetskanslersämbetet (UKÄ) har redovisat ett regeringsuppdrag (U2015/01879/UH) om möjligheter och eventuella hinder med ett införande av en öppen nätbaserad utbildning i svensk högskola. Det är viktigt att poängtera att öppna nätbaserade kurser redan ges vid svenska universitet och högskolor och dess form och omfattning redovisas i UKÄ:s rapport (2016:1). Det finns dock ett behov av att förtydliga regelverket kring MOOC-kurser. Frågan bereds för närvarande i Regeringskansliet och jag avser att återkomma till regeringen i frågan.
Att tillgängliggöra högre utbildning är en prioriterad fråga för regeringen. Det ska vara möjligt att kunna studera vidare, att byta karriär och att kunna bilda sig under hela livet och i hela landet.
Stockholm den 10 april 2018
Helene Hellmark Knutsson

