Kostnader för invasiva arter
Svar på skriftlig fråga 2020/21:3461 besvarad av Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2020/21:3461 av Runar Filper (SD)
Kostnader för invasiva arter
Runar Filper har frågat mig om kostnader för invasiva arter och om jag ser behov av att i Sverige undersöka vilka kostnader invasiva arter orsakar och att stödja kommuner och regioner i arbetet mot invasiva arter.
Sverige har åtaganden att genomföra åtgärder enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1143/2014 om förebyggande och hantering av introduktion och spridning av invasiva främmande arter. För närvarande gäller förordningens bestämmelser för 66 arter.
Utöver EU-förordningen regleras det nationella arbetet med att förhindra introduktion och spridning av invasiva främmande arter genom förordningen (2018:1939) om invasiva främmande arter. Regeringen har utsett Naturvårdsverket och Havs- och vattenmyndigheten som ansvariga myndigheter för det nationella genomförandet av EU-förordningen samt det övergripande arbetet enligt den nationella förordningen. De två myndigheterna arbetar med att ta fram förslag till en förteckning över invasiva främmande arter av nationell betydelse. I samband med överlämnandet av ett sådant förslag får regeringen kännedom om vilka arter myndigheterna föreslår.
Den svenska förordningen anger även vilket ansvar som regeringen lagt på andra myndigheter. Länsstyrelserna har ett ansvar att besluta om och genomföra utrotningsåtgärder. Den kommun som så önskar kan begära hos länsstyrelsen att beslutet om sådana åtgärder överlåts åt kommunen.
Under 2021 gör regeringen en satsning om totalt 100 miljoner kronor för myndigheternas arbete med att förhindra introduktion och spridning av invasiva främmande arter. Bekämpning av invasiva främmande arter pågår nu över hela landet.
Myndigheternas arbete med invasiva främmande arter handlar också om att informera allmänheten om hur enskilda kan bidra till att förebygga introduktion och minska spridningen av invasiva främmande arter. Informationen handlar även om vilka skyldigheter var och en har t.ex. som markägare.
Europeiska kommissionen har uppskattat kostnaden för den europeiska ekonomin till minst 12 miljarder euro per år inom områden som hälsovård och djurhälsa, skördeförluster, fiskbestånd, skador på infrastruktur, skador i fråga om floders farbarhet och skador på skyddade arter. Jag bedömer dock att en mer utförlig beräkning av kostnaden för den skada som invasiva främmande arter medför i Sverige inte skulle öka skälen för att genomföra effektiva motåtgärder. Därför avser regeringen inte att lägga något myndighetsuppdrag om detta. I stället bör myndigheterna fortsätta att prioritera arbetet med att förebygga introduktion och förhindra spridning av invasiva främmande arter samt genomföra bekämpningsåtgärder.
Stockholm den 31 augusti 2021
Per Bolund

