Internationell märkesdag mot kemiska vapen
Svar på skriftlig fråga 2014/15:260 besvarad av Margot Wallström (S), utrikesminister
- Avslut
- Svar på skriftlig fråga är färdigbehandlat
Utrikesdepartementet |
Utrikesministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2014/15:260 av Amineh Kakabaveh (V) Internationell märkesdag mot kemiska vapen
Amineh Kakabaveh har frågat mig om jag avser att i FN och i andra organisationer verka för att den 16 mars internationellt förklaras som en dag mot kemiska stridsmedel.
Kemiska vapen orsakade ett obeskrivligt lidande i Halabja och andra kurdiska byar i Iran och Irak under andra hälften av 1980-talet, liksom i området generellt. Vi minns med avsky rapporterna och bilderna av de många offren som till stor del utgjordes av försvarslösa civila. Många lider än idag av sviterna. Det är fullkomligt oacceptabelt att giftiga kemikalier alltjämt brukas som vapen i den syriska konflikten, 100 år efter det att klorgas första gången användes i första världskriget.
Regeringen kommer att fortsätta arbeta för att stärka förbudet mot dessa inhumana massförstörelsevapen. Av särskild vikt är därför arbetet inom Organisationen för förbud mot kemiska vapen (OPCW), där Sverige nästa år går in som medlem i exekutivrådet.
Vad gäller Amineh Kakabavehs fråga så vill jag uppmärksamma henne på att det sedan 2005 finns en internationellt erkänd minnesdag för alla offer för kemiska vapen, nämligen den 29 april som är den dag då Konventionen mot kemiska vapen trädde i kraft.
Stockholm den 11 mars 2015
Margot Wallström

