möjlighet att utkräva ansvar av skolan vid mobbning
Skriftlig fråga 2000/01:759 av Tolgfors, Sten (m)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 2001-02-20
- Besvarad:
- 2001-03-01
- Anmäld:
- 2001-03-06
Fråga 2000/01:759
av Sten Tolgfors (m) till statsrådet Ingegerd Wärnersson om möjlighet att utkräva ansvar av skolan vid mobbningOsäkerheten om hur stort skolans ansvar är när ett barn mobbas måste bort. Civilrätten räcker inte till för att pröva skolans ansvar. Skollagen måste ändras så att elever får rätt att ställa skolan till ansvar, när skolan inte tar sitt ansvar genom underlåtelse att agera. Det måste göras klart juridiskt vilka krav vi ställer på skolan att förebygga, upptäcka och förhindra mobbning.
Hovrätten slår i Grumsfallet fast att Johanna Rosenqvist var mobbad @ vilket kommunen nekat till. Men samtidigt friar man kommunen från ansvar. Det går inte ihop. Om kommunen än i dag nekar till att Johanna blev mobbad, så lär ögonen inte ha varit öppnare när hon gick i skolan.
Min fråga till skolministern är:
Vilka åtgärder ämnar skolministern vidta för att förtydliga skollagen, så att elever får möjlighet att utkräva ansvar av skolan när den underlåter att agera vid mobbning?

