En konsultationsordning i frågor som rör det samiska folket

Proposition 2021/22:19

Ärendet är avslutat

Inlämnat av
Kulturdepartementet
Tilldelat
Konstitutionsutskottet
Inlämnad:
2021-10-05
Bordlagd:
2021-10-12
Hänvisad:
2021-10-13
Motionstid slutar:
2021-10-27
Regeringens proposition 2021/22:19
En konsultationsordning i frågor som rör
Prop.
det samiska folket
2021/22:19
Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen.
Stockholm den 30 september 2021
Morgan Johansson
Amanda Lind
(Kulturdepartementet)
Propositionens huvudsakliga innehåll
I propositionen föreslår regeringen att en ny lag införs om konsultation i ärenden av särskild betydelse för samerna. Syftet med konsultationer är att främja det samiska folkets inflytande över sina angelägenheter.
Förslaget innebär att regeringen, statliga förvaltningsmyndigheter samt, efter en ändring av lagen, regioner och kommuner ska vara skyldiga att konsultera Sametinget innan beslut fattas i ärenden som kan få särskild betydelse för samerna. I vissa fall ska konsultation även
Visa hela dokumentet

Förslagspunkter (4)

Det här är en proposition

En proposition är ett förslag från regeringen till riksdagen. Det kan vara ett förslag till ny lagstiftning, lagändringar eller riktlinjer. En proposition innehåller förslagspunkter, som kan fördelas på olika utskott för beredning.

Allt eftersom förslagspunkterna har beslutats hittas de under rubriken beslut längre ned på denna sida.